Dlaczego tani pracownik to zły pracownik?
Proces rekrutacyjny, który mocno nie obciąży finansów firmy, to wyzwanie dla pracodawcy, szukającego wysoko wyspecjalizowanego pracownika. Dlaczego takie podejście nie sprawdza się jednak na dłuższą metę? Co zrobić, aby dobry pracownik chciał zostać z nami na dłużej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Codzienne koszty dla pracodawcy
Koszty prowadzenia przedsiębiorstwa to nie tylko wynagrodzenie płacone zatrudnionym pracownikom. To także utrzymanie miejsca pracy, koszty materiałów, czynsz czy podatki. Te koszty stałe są często niemożliwe do zminimalizowania. Zrozumiałe jest, że w takim przypadku szukamy oszczędności w innych obszarach. Te często wybierane to m.in.: wynagrodzenie pracownika, benefity pracownicze, koszty związane z zakwaterowaniem zatrudnionych osób czy strojami roboczymi. Mimo ogromu wydatków związanych z prowadzoną działalnością, oszczędzanie na pracowniku może okazać się złudne. Chwilowa ulga finansowa często odbija się w takiej sytuacji czkawką.
To cię zainteresuje:
- Praca w Holandii – na jakie zarobki może liczyć pracownik?
- 7 zalet zawarcia umowy o pracę
- W tych krajach wykwalifikowany pracownik dostanie pracę od ręki
Czy warto oszczędzać na pracowniku?
Każdy pracownik jest inny. Dla jednego lokalizacja pracy jest ważniejsza, dla innego to właśnie wysokość comiesięcznych przelewów wpływa na decyzję o podjęciu pracy. Podczas wielu lat pracy w branży rekrutacyjnej przekonaliśmy się o jednym — nie warto oszczędzać na pracowniku.
Jak nie tu, to gdzieś indziej
Obserwując obecny rozwój rynku oraz coraz większą konkurencyjność, można wywnioskować, że specjaliści mają szeroki wybór ofert pracy. Pozwala to pracownikom na większą swobodę w wybieraniu potencjalnych pracodawców. Dzięki temu nie muszą oni kierować się dostępnością zleceń, a innymi czynnikami jak np. miejsce pracy czy warunki oferowane przez pracodawcę.
Wiele firm, które podjęły się skorzystania z outsourcingu usług HR, zdecydowało się na taki krok po problemach z zatrudnionymi pracownikami z zagranicy, którzy ostatecznie nie pojawiali się w pracy. Spowodowane to było „podkupieniem” specjalisty przez inne przedsiębiorstwo, które zaproponowało stawkę godzinową wyższą czasem jedynie o 1 zł. Wydaje się to niewiele, jednak dla pracowników nastawionych na zarobek, taka różnica jest istotna.
Zadowolony pracownik to więcej, niż dobrze wykonana praca
Wspomniana sytuacja na rynku pracy utrudnia znalezienie odpowiedniego specjalisty, a stawki zatrudnianych osób wciąż idą w górę. To właśnie popyt na ekspertów sprawia, że wyższe wynagrodzenie takiej osoby może być długofalowo postrzegane jako… oszczędność dla firmy. Dzięki takiej inwestycji w pracownika możemy liczyć, że zostanie on z nami na dłużej, a kwestie finansowe nie staną się dla niego bodźcem do poszukiwania nowej posady.
Osoba, która nie musi się martwić o swój finansowy dobrostan, może skupić się na pracy. Jeśli uda nam się znaleźć odpowiednią osobę i sprawić, że będzie zadowolona, to efekty mogą nas zaskoczyć. Nowi pracownicy, którzy wnoszą ze sobą świeżą energię częstą są w stanie zdziałać cuda i zmienić sposób działania. Widzimy to na przykładzie naszej organizacji. Gdy do zespołu dołącza nowa osoba, z odmiennymi doświadczeniami i wiedzą, zawsze na tym korzystamy. Zaangażowanie w pracę, sumienność czy wniesione kompetencje to wartości, które zadowolony pracownik oferuje firmie wpływając pozytywnie na rozwój. Zadowolony jest tutaj słowem wytrychem.
Uważasz, że dobrze płacisz swoim pracownikom? A co, jeśli to za mało?
Zatrudnienie specjalisty oferując mu niskie wynagrodzenie, często jest odczuwalne dla firmy jako wygrana. Jednak niezadowolenie z otrzymywanej pensji sprawia, że pracownik może nie przykładać się do wykonywanych obowiązków, nie wychodzić z inicjatywą rozwiązań oraz aktywnie poszukiwać innej pracy. Wszelkie takie zachowania to generowanie dodatkowych kosztów, w szczególności, gdy pracownik zrezygnuje z pracy, a firma musi przeprowadzić kolejną rekrutację.
Jak więc zadbać o odpowiednie zadowolenie pracownika z warunków pracy? Oprócz przeprowadzanych konstruktywnych okresowych ocen pracowniczych, dbania o zdrowy work-life balance, warto też wesprzeć pracownika w zakresie rozwijania jego umiejętności. Wysłanie pracownika na szkolenie podnoszące kwalifikacje nie tylko wzbogaci przedsiębiorstwo, ale zapewni też pracownika o stabilności zatrudnienia i będzie znakiem docenienia jego wartości.
Nie należy też lekceważyć mocy małych gestów – wygodne krzesła przy biurkach, premia świąteczna, pączki na tłusty czwartek czy atrakcyjne imprezy firmowe. To tworzy klimat organizacji. Należy zadbać o to, by pracownik – tak normalnie, po ludzku – lubił swoją pracę, kolegów i szefa. Dobra atmosfera w pracy bywa ogromnym atutem, czymś co na lata wiąże pracownika z pracodawcą.
W przypadku pracy wymagającej relokacji, często pomijaną kwestią jest jakość oferowanego pracownikowi zakwaterowania. Zmęczona osoba po całym dniu pracy ceni sobie ciszę, wygodę i odpowiedni standard miejsca, w którym mieszka. Specjaliści zgłaszający się do agencji pracy bardzo często stawiają jakość proponowanego zakwaterowania, jako jeden z ważniejszych czynników decydujących o podjęciu pracy wymagającej zmiany miejsca zamieszkania.
Więc jak oszczędzać?
Zarówno zebrane doświadczenie, obserwacje rynku, jak i przytoczone przykłady udowadniają, że oszczędność na pracowniku nie jest dobrym pomysłem. Warto więc poszukać optymalizacji wydatków, które nie wpłyną na zatrudnioną osobę. W końcu zależy nam na dobrym samopoczuciu pracownika, które przekłada się na jego jakość pracy i lojalność względem firmy.
Jednym ze sposobów jest outsourcing usług, czyli zaangażowanie do współpracy agencję pracy tymczasowej. Dzięki temu możesz oszczędzić na obsłudze kadrowo-płacowej i nie angażować swoich pracowników w proces rekrutacji. Zyskujesz też elastyczność w zatrudnieniu i gwarancję jakości pracownika. Wszystkie obowiązki związane z wypłatami, naliczaniem godzin czy urlopami są po stronie agencji. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm z branży charakteryzujących się sezonowością, gdzie nie jest uzasadnione ciągłe zatrudnianie licznego działu kadrowego.
To my, agencja, dbamy o zadowolenie pracownika, zatrudniamy na umowę o pracę, pomagamy dotrzeć pracownikowi na miejsce. Zajmujemy się również zakwaterowaniem czy nawet udostępniamy zatrudnionemu nowe auto służbowe.
Dlaczego? Ponieważ wiemy, że zadowolony pracownik wzbogaci swoją pracą przedsiębiorstwo, w którym jest zatrudniony. A to przedsiębiorstwo wzbogaci… nas, i o to przecież w tym wszystkim chodzi.