Praca we Francji bez znajomości języka

Niestety, nie mamy teraz ofert spełniających Twoje kryteria. Zostaw nam swoje CV, a odezwiemy się, gdy będziemy mieć pracę dla Ciebie

Wyślij CV

Już od prawie dziesięciu lat Polacy wyjeżdzający do Francji mogą podejmować pracę na tych samych warunkach, co jej rodowici mieszkańcy. Co jednak, jeżeli nie znamy języka? Czy bez znajomości francuskiego uda nam się znaleźć zatrudnienie w kraju wieży Eiffela?

Badania TNS Global z czerwca 2015 roku nie pozostawiają złudzeń – znajomość języka francuskiego wśród Polaków jest bardzo niska. W stopniu przynajmniej podstawowym włada nim zaledwie 4% naszych rodaków. Okazuje się jednak, że nie przeszkadza to nam w podejmowaniu pracy we Francji. Wyniki najnowszej ankiety CBOS „Wyjazdy zarobkowe za granicę” pokazały, że Francja to cel emigracji ponad 6% Polaków szukających pracy w innym kraju. Oznacza to, że praca we Francji bez znajomości języka jest możliwa. Wystarczy jedynie szukać jej w odpowiednich zawodach.

W sezonie letnim – praca w sadach i winnicach

Wraz z nastaniem wiosny i lata następuje istny wysyp ofert pracy przy zbiorach. Duża część ogłoszeń dotyczy zatrudnienia w sadach jabłoniowych. Dokładne daty zbiorów zmieniają się jednak w każdym roku i zależą od warunków pogodowych. Sady zatrudniają również osoby, których zadaniem jest pielęgnacja drzew lub polerowanie jabłek. Polacy równie chętnie są przyjmowani do pracy przy ręcznym zbieraniu winogron. Najwięcej ofert w tej kategorii uświadczymy w okolicach sierpnia i września.

Wynagrodzenie za pracę przy zbiorach oscyluje zazwyczaj w granicach francuskiej minimalnej krajowej (ok. 1450 euro). Warto jednak mieć na uwadze, że wiele firm oferuje przy okazji darmowe zakwaterowanie, co znacznie zmniejsza koszty utrzymania.

Sektor produkcyjny i budowlany – praca przez cały rok

Praca we Francji bez znajomości języka czeka również na niższych stanowiskach związanych z branżą produkcyjną i budowlaną. Zazwyczaj wymaga się jednak, aby chociaż jedna osoba z zespołu władała francuskim minimum w stopniu komunikatywnym. Zapewnia to stały i bezproblemowy przepływ informacji między wszystkimi pracownikami danego zakładu. Stawki godzinowe w tych sektorach są uzależnione od wykonywanego zajęcia. Standardowo nie wykraczają jednak dużo ponad minimalną krajową.

Znalezienie pracy we Francji bez znajomości języka jest możliwe. Pierwsze miesiące przepracowane w kraju potomków Galów warto jednak przeznaczyć na intensywną naukę francuskiego –pozwoli nam to znacznie poprawić swoją jakość życia, a w dłuższej perspektywie wynegocjować lepsze warunki zatrudnienia lub bez problemu znaleźć pracę w innym zakładzie.