Praca nad Sekwaną? Wystarczą 3 proste kroki
Zanim zaczniesz szukać pracy za granicą, powinieneś dobrze zaplanować swój wyjazd. O czym warto pamiętać przed podjęciem zatrudnienia na terenie innego kraju? Poniżej trzy praktyczne wskazówki, które przydadzą się wszystkim osobom poszukującym pracy we Francji.
Określ swoje umiejętności
Można wymienić szereg branż, z którymi najczęściej kojarzy nam się praca we Francji. W budownictwie, gastronomii czy hotelarstwie nie brakuje ofert, dlatego są to sektory, w których Polacy najczęściej znajdują zatrudnienie. W przypadku innych zawodów wymagania stawiane kandydatom są znacznie większe, jednak wysokie zarobki i atrakcyjne warunki zatrudnienia zachęcają do wyjazdu również osoby posiadające specjalistyczne kwalifikacje. We Francji poszukiwane są również osoby do opieki nad dziećmi (fille au pair) oraz osobami starszymi. Pierwszy wyjazd do pracy za granicą warto poprzedzić kilkumiesięczną pracą sezonową na terenie wybranego kraju. W okresie letnim wiele osób szuka pracy we Francji w budownictwie, przy winobraniu, zbiorach owoców i hotelarstwie.
Skorzystaj z Agencji Pracy Tymczasowej
Dzięki pomocy Agencji Pracy Tymczasowej dowiesz się, jakie możliwości daje Ci praca we Francji. Budowlanka czy przemysł to te dziedziny, w których poszukiwanych jest najwięcej pracowników, dlatego wykwalifikowani murarze, stolarze czy fachowcy od prac wykończeniowych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Agencja zapewni Ci dostęp do bezpiecznych i legalnych ogłoszeń, a dodatkowo otrzymasz wsparcie w organizacji wyjazdu i zakwaterowania.
Poznaj swoje prawa i obowiązki
We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy, co sprawia, że nad Sekwaną pracuje się najkrócej w Europie. Z dniem 1 lipca 2008 roku Polacy zyskali wolny dostęp do francuskiego rynku pracy, co oznacza, że możemy podjąć zatrudnienie na terenie Francji na takich samych zasadach jak obywatele francuscy. Nie jest wymagane zezwolenie na pracę. Dodatkowo wszyscy członkowie Unii Europejskiej (w tym Polacy) mogą zarejestrować się w zagranicznych urzędach pracy i za ich pośrednictwem szukać zatrudnienia.