Dowiedz się, gdzie szukać pracy za granicą
Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, obywatele naszego kraju zyskali możliwość znalezienia zatrudnienia na terenie państw członkowskich UE. Stopniowo swoje rynki otwierały kolejne kraje i obecnie możemy pracować na terenie całej Unii. Aktualne oferty pracy za granicą są dużo bardziej atrakcyjne, co sprawia, że Polacy znacznie chętniej podejmują pracę w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Francji.
Gdzie najczęściej wyjeżdżamy za pracą?
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy najczęściej emigrują do Wielkiej Brytanii (na koniec 2013 roku ich liczba wyniosła 642 tysiące) oraz Niemiec (560 tysięcy). Często wybieranym kierunkiem emigracji jest także Irlandia (115 tysięcy), Holandia (103 tysiące) i Francja (63 tysiące). Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na wyjazd za granicę? Jak podaje GUS, 78% emigrantów jako przyczynę wyjazdu podaje chęć znalezienia zatrudnienia.
Pomoc w znalezieniu zatrudnienia
Jeśli myślimy o podjęciu pracy z granicą, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej. Co możemy zyskać dzięki jej pomocy?
- Dostęp do wielu aktualnych ofert pracy za granicą
Wiele osób, które dopiero zaczyna szukać zatrudnienia na terenie Unii Europejskiej, nie wie, gdzie szukać ofert pracy. Przeglądanie wyłącznie przypadkowych ogłoszeń w internecie, może być bardzo ryzykowne, dlatego warto skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej. Dzięki temu zyskujemy pewność, że otrzymujemy legalne i sprawdzone oferty.
- Pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności
Jeśli przejdziemy pomyślnie proces rekrutacyjny i agencja pracy tymczasowej podejmie z nami współpracę, otrzymamy profesjonalną pomoc we wszystkich kwestiach formalnych, takich jak badania lekarskie czy umowa. Agencja zajmie się także przekazywaniem składek do urzędu skarbowego i ZUS.
- Organizacja wyjazdu
Pracownicy, którzy jadą za granicę, obawiają się często, jak będzie wyglądała podróż oraz warunki zakwaterowania. Agencja pracy tymczasowej oferuje pomoc zarówno w organizacji wyjazdu, jak również znalezieniu odpowiedniego miejsca zamieszkania. To sprawia, że możesz czuć się o wiele bezpieczniej.
Inne sposoby poszukiwania pracy za granicą
Osoby, które chcą samodzielnie szukać pracy w innym kraju UE, mogą to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to propozycja dla odważnych – jechać „w ciemno” do obcego kraju i będąc już na miejscu, przeglądać aktualne oferty pracy. Za granicą obowiązują nas takie same prawa, jak w Polsce, co oznacza że możemy się rejestrować w urzędach pracy, znajdujących się na terenie UE. Warto podkreślić, że taki niezaplanowany wyjazd jest obarczony dużym ryzykiem, ponieważ nie mamy gwarancji, czy znajdziemy pracę od zaraz. Najczęściej proces poszukiwania zatrudnienia trwa ok. 2-3 miesiące. Musimy więc mieć ze sobą wystarczające środki finansowe, które pozwolą nam się przez ten czas utrzymać.
Drugą możliwością znalezienia pracy na terenie UE jest samodzielne poszukiwanie zatrudnienia, będąc jeszcze w Polsce. To rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze, nie wymaga od nas aż tak dużych nakładów finansowych, jednak wymaga wnikliwości podczas przeglądania aktualnych ofert pracy za granicą. Warto odpowiadać jedynie na zweryfikowane ogłoszenia o pracę, pochodzące z wiarygodnych źródeł.