4 skuteczne sposoby, jak sprawdzić pracodawcę i uniknąć rozczarowania
Jeżeli właśnie dostałeś nową ofertę pracy, czy to w Polsce czy za granicą – warto uważać na pewne kwestie. Ostrożność jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a pomogła wielu. Nieuczciwość jest niestety wszechobecna i lepiej dmuchać na zimne, niż potem żałować. Na szczęście, śpieszymy z pomocą by pomóc Ci uniknąć rozczarowań związanych z nową pracą. Przedstawiamy poniżej 4 sprawdzone i skuteczne sposoby na sprawdzenie wiarygodności pracodawcy.
Liczby mówią same za siebie
Statystyki są jedną z lepszych form sprawdzenia na jaką skalę szerzy się dane, w tym przypadku negatywne zjawisko. Według Państwowej Inspekcji Pracy, w pierwszym półroczu 2019 roku niewypłacalność pensji osiągnęła aż 51,5 mln złotych! Oznacza to, że 21 tysięcy pracowników nie otrzymało należnej im pensji. To powinno przekonać Cię, że należy walczyć o swoje prawa i unikać współpracy z nierenomowanymi firmami.
Spodoba ci się:
Dochodzą do tego również kwestie oszustw w przypadku poszukiwania pracy za granicą. Największym ryzykiem obarczone są wyjazdy, kiedy ktoś jedzie szukać pracy „w ciemno” w dodatku bez znajomości języka. Najczęściej to nieświadomi swoich praw oraz niedoświadczeni ludzie są bardziej skłonni do godzenia się na niekorzystne warunki pracy. Nieuczciwi pracodawcy wiedzą również, że taki pracownik raczej nie uda się do sądu walczyć o swoje prawa, więc bez skrupułów wykorzystują ludzi na szeroką skalę.
Dlatego aby przeciwdziałać takim sytuacjom, warto przed zatrudnieniem stosować nasze porady.
1. Sprawdź czy firma, w ogóle istnieje
To podstawa rozpoczęcia pracy w każdej branży. Należy zrobić dokładny research, czy o firmie pojawiają się jakiekolwiek informacje. Na stronie internetowej firmy powinny znajdować się:
- aktualne dane kontaktowe: nazwa firmy i numer telefonu,
- adres, pod którym znajduje się placówka i wszystkie jej filie lub inne oddziały,
- NIP,
- zasady funkcjonowania – rodzaj świadczonych towarów i usług oraz zasady działania firmy.
Warto odwiedzić również profil firmy we wszelkich mediach społecznościowych, takich jak Facebook, YouTube, Twitter czy LinkedIn. Poczytaj opinie ludzi i komentarze, sprawdź czy publikowane posty są aktualne. Pamiętaj by mieć dystans do opinii w Internecie: złe opinie często piszą osoby, które same nie wywiązały się ze zobowiązań wobec pracodawcy.
Oceń, czy firma udostępnia wartościowe treści i czy pojawiają się sporadycznie zdjęcia pracowników, w codziennych sytuacjach życiowych. Każdy może przecież ściągnąć zdjęcie z Internetu, dlatego zastanów się czy firma prezentuje się wiarygodnie.
2. Weryfikacja zaległości finansowych przedsiębiorstwa
Jednym ze sposobów, które mimo swojej powszechnej dostępności wciąż są nieznane wielu osobom, jest weryfikacja wiarygodności poprzez oficjalne państwowe rejestry. Między innymi Biuro Informacji Gospodarczej. Znajdziesz tu wszystkie informacje o zaległościach płatniczych (jeżeli jakieś występują) firmy, u której chcesz otrzymać zatrudnienie. Jak możesz się domyślić, im mniej informacji tym lepsza wiarygodność i pewność, że dane przedsiębiorstwo Cię nie wykorzysta.
3. Zweryfikuj informacje prawne o danej firmie
Warto poszukać informacji o przedsiębiorstwie w takich miejscach jak KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Sprawdzisz tu, od jak dawna działa firma oraz kto zasiada w zarządzie.
Jeżeli bierzesz udział w rekrutacji prowadzonej przez agencje pośrednictwa pracy (taką jak nasza), sprawdź czy jest ona zarejestrowana w KRAZ (Rejestr Agencji Zatrudnienia). Warto poświęcić na to trochę czasu, zwłaszcza, jeżeli planujesz pracę za granicą – wtedy ryzyko związane z wyjazdem jest większe. Na stronie KRAZ znajdziesz wszystkie istotne informacje o danej placówce i jej oddziałach, które pozwolą Ci zweryfikować wiarygodność agencji pracy.
Jeśli Twój potencjalny pracodawca nie jest agencją pracy, a małą jednoosobową firmą, zajrzyj do rejestru CEIDG czyli Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. To nic innego jak aktualna baza przedsiębiorców wraz z informacjami o zawierzeniu, wznowieniu czy zakończeniu działalności.
4. Bądź czujny na rozmowie kwalifikacyjnej
Pierwszy kontakt „w cztery oczy” z przyszłym pracodawcą lub rekruterem, może być cennym źródłem informacji. Nie bój się zadawać pytań o każdy możliwy detal. Poproś o szczegółowe przedstawienie zakresu Twoich obowiązków oraz systemu wynagrodzenia. Nie gódź się na żadne niekorzystne warunki i nie krępuj się mówić o swoich wymaganiach.
Dla swojego bezpieczeństwa, zawsze czytaj umowy. Przed wyjazdem czy rozpoczęciem pracy zadbaj by wszystkie warunki współpracy mieć na piśmie. Dzięki temu będziesz bezpieczny!