Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy we Francji?
Jeżeli w poszukiwaniu lepszych warunków życia zdecydowałeś się na Francję, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat. Kilka rzeczy może Cię pozytywnie zaskoczyć, na niektóre warto się odpowiednio przygotować. Dziś scharakteryzujemy krótko, jakie są warunki pracy we Francji, przy bezpośrednim zatrudnieniu.
Podstawowa różnica – czas pracy
Ta kwestia z pewnością przyciąga emigrantów do Francji. Mianowicie, ogólny tygodniowy czas pracy w tym kraju wynosi tylko 35 godzin! W niektórych miejscach takich jak firmy produkcyjne czy budowy, limit jest większy i wynosi 39 godzin. To jednak wciąż o godzinę krócej niż w Polsce. Każda kolejna godzina pracy jest traktowana jako nadgodziny, a co za tym idzie – znacznie lepiej płatna.
To cię zainteresuje:
Również rozkład czasu pracy różni się od tego w Polsce. We Francji powszechnie praktykowana jest przerwa między godziną 12:00 a 13:30-14:00. Nie liczy się ona do czasu pracy, jednak służy jako przerwa na posiłek. Jeżeli pracujesz więcej niż 6 godzin dziennie, prawo pracy zapewnia Ci 20 minutową przerwę, która jest już wliczona do czasu pracy.
Jak przyznawany jest urlop we Francji?
W porównaniu do Polski, pracując we Francji przypada Ci więcej dni wolnych. Sprawa wygląda następująco: każdy jeden przepracowany miesiąc w konkretnym miejscu gwarantuje 2,5 dni urlopu. 12 miesięcy pomnożone przez 2,5 dni daje Ci aż 30 dni wolnych w ciągu roku. Jednak, jeśli w Twojej firmie soboty są pracujące, to biorąc urlop musisz również o tym pamiętać. Podział wygląda w następujący sposób:
- 5,5 -dniowy tydzień pracy – 2,5 dni urlopu za 22 dni pracy;
- 6 -dniowy tydzień pracy – 2,5 dni urlopu za 24 dni;
- 5 -dniowy tydzień pracy – 2,5 dni urlopu za 20 dni pracy.
Dni robocze we Francji
Należy rozumieć każdy dzień, oprócz:
- dni obowiązkowego odpoczynku, przeważnie jest to niedziela;
- święta państwowe, które są legalnie uznane za wolne od pracy;
- dni, które nie są dniami pracującymi w firmie. Zwykle jest to sobota, choć nie zawsze. Odnosi się to najczęściej do firm o 5-dniowym tygodniu pracy.
Urlop wypoczynkowy
Ustalenie okresu, w którym należy wykorzystać obowiązkowy dłuższy urlop wypoczynkowy, należy do obowiązków pracodawcy. Taki okres nie może być krótszy niż 6 miesięcy, a przeważnie musi zawierać w sobie okres od 1 maja do 31 października.
Dwa miesiące przed rozpoczęciem okresu wypoczynku należy poinformować o nim pracowników. Oni z kolei, mają obowiązek wykorzystać te dni wolne, a przekładanie urlopu na kolejny rok nie jest dopuszczalne (poza niektórymi przypadkami). Urlop nie może przekraczać 24 dni roboczych, a każdy pracownik jest zobowiązany do przynajmniej 2 tygodni ciągłej przerwy od pracy.
Minimalne zarobki we Francji
Najniższa krajowa nazywana jest SMIC (Salaire minimum interproffesionnel de croissance) i jej wartość zmienia się co roku. Na chwilę obecną, czyli 1 stycznia 2019 wynosi 1.521,22 € miesięcznie (10,03 € na godzinę) brutto, przy 35-godzinnym tygodniu pracy. We Francji ściśle przestrzega się zakazu dyskryminacji płac ze względu na wiek, płeć itd., więc za tę samą pracę, każdy otrzyma równą pensję. Przed rozpoczęciem pracy w danym miejscu, należy zapoznać się z układem zbiorowym pracy, który zawiera w sobie informacje o:
- wynagrodzeniu,
- dodatkach do podstawy wynagrodzenia (nadgodziny, praca w dni wolne i święta czy godziny nocne),
- wymiarze czasu pracy i jej godzinowym rozkładzie,
- przerwach w pracy,
- regulacjach dotyczących urlopu,
- świadczeniach socjalnych dla pracownika i rodziny,
- terminach wypowiedzeń.
Nadgodziny
Jeżeli przepracujemy więcej godzin, niż zakłada nasza umowa, to stawka za pierwsze 8 godzin pracy nadliczbowej, wynosi 125% oryginalnej stawki. Każda kolejna godzina to aż 150% podstawowego wynagrodzenia!
Podatek dochodowy
Pamiętajmy, że we Francji każdy pracownik musi sam zadbać o odprowadzenie podatku! Nie zrobi za nas tego pracodawca, dlatego warto odkładać stosowną sumę by uniknąć nieprzyjemności. Jeśli jednak pracujesz z agencją pracy tymczasowej, nie musisz się o to martwić!
Obowiązujące umowy dotyczące czasu pracy
We Francji, w przeciwieństwie do rynku pracy w Polsce, pracodawcy bardzo rzadko proponują umowy na określony czas, zlecenie czy o dzieło. Takie rodzaje porozumienia są możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, w której charakter pracy tego wymaga. Dzieje się tak np. przy wykonywaniu pracy w zastępstwie, lub wykonując konkretne zlecenie jak np. przeprowadzenie inwentaryzacji, czy jednorazowe usługi budowlane.
Znacznie częściej spotykamy się z umowami na czas nieokreślony, które mogą być jedynie poprzedzone okresem próbnym. Długość tego okresu zależy od wykonywanego zawodu. Jeżeli pracodawca zdecyduje się zatrudnić pracownika po przebytym okresie próbnym, dostaje umowę na stałe.
Francuskie prawo pracy sprawia, że bardzo ciężko jest pracodawcy swobodnie manipulować personelem, w zależności od zapotrzebowania. Francuzi również niechętnie zmieniają stanowiska pracy. Stąd popularnością cieszy się takie rozwiązanie, jak pracownik delegowany. Nasza agencja pomaga pracodawcom radzić sobie z wysokim sezonem czy pilnymi zleceniami właśnie przez zatrudnienie tymczasowych pracowników z Polski. Takiemu pracownikowi przysługują dokładnie takie same prawa, jak osobie zatrudnionej bezpośrednio w firmie: taka sama stawka czy dodatki. Równocześnie dbamy też o zakwaterowanie i codzienne dojazdy do pracy. Często pracodawca po lepszym poznaniu pracownika z Polski decyduje się zatrudnić go u siebie w firmie bezpośrednio, na stałe.
Jeśli podobają Ci się warunki pracy we Francji, zobacz nasze oferty: pomożemy Ci w znalezieniu pracy, formalnościach i organizacji wyjazdu.