Praca za granicą dla młodych. Sprawdź, gdzie szukają pracowników

Możliwość zarobienia sporych pieniędzy w krótkim czasie to najczęstszy powód, który skłania młodych ludzi do podjęcia pracy za granicą. Dodatkowo w okresie wakacyjnym zwiększa się ilość sezonowych ofert pracy, dlatego studenci i absolwenci szkół średnich chętnie opuszczają Polskę latem i szukają zatrudnienia w innych krajach UE. Gdzie młodzi mogą liczyć na najbardziej atrakcyjne warunki pracy?

Niemcy, Holandia i Francja

Jak pokazują dane z polskich urzędów pracy, największa ilość zagranicznych ofert pochodzi z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Latem nie brakuje również ogłoszeń z Holandii i Francji. Co istotne, poszukiwani są pracownicy zarówno na okres kilku tygodni, jak również na cały sezon wakacyjny (3 miesiące i dłużej), dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Praca w rolnictwie i na budowie

Zbiory owoców, warzyw i kwiatów to najbardziej popularna praca za granicą dla młodych. Oprócz Holandii i Francji, polscy studenci i maturzyści chętnie wyjeżdżają do Hiszpanii, w której prace przy zbiorach trwają niemal przez cały rok. Większość upraw ma swój szczyt latem, dlatego od czerwca do września poszukiwani są pracownicy do szklarni, plantacji truskawek, winogron i oliwek. Oprócz pracy przy zbiorach, młodzi Polacy zajmują się również przetwórstwem owoców i warzyw, pielęgnacją ogrodów czy zbieraniem kwiatów.

Inną branżą, równie chętnie wybieraną przez polskich studentów w okresie wakacyjnym, jest gastronomia. We Francji, Anglii czy w Niemczech nie brakuje ofert pracy dla kucharzy, pomocy kuchennych, kelnerek i barmanów.

Budownictwo i produkcja to kolejne sektory, w których nie brakuje pracy za granicą dla młodych. Polacy są chętnie zatrudniani przy liniach produkcyjnych w branży spożywczej, motoryzacyjnej i mechanicznej. Młodzi fachowcy wykonują sezonowo prace remontowe, takie jak malowanie czy tynkowanie. O ile praca w hotelach, pubach lub pensjonatach wymaga znajomości języka obcego przynajmniej w stopniu komunikatywnym, o tyle na produkcji czy budowie, nie zawsze jest to konieczne. Ważne jest doświadczenie i kompetencje.

Dobry zarobek w krótkim czasie

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć młodzi Polacy wyjeżdżający za granicę? Stawki są w dużej mierze uzależnione od kraju, branży i – co najbardziej istotne – posiadanych kwalifikacji. Zarobki wahają się w granicach 9-10 euro za godzinę pracy przy produkcji, 7-12 euro przy zbiorach oraz 12 euro w budownictwie. Oczywiście jest to wynagrodzenie podstawowe, do którego należy doliczyć dodatkowe profity w postaci zwrotu kosztów za dojazd, czy napiwki, które otrzymują osoby pracujące w gastronomii.