Praca w upały – co na to Kodeks pracy?
Fale upałów choć bywają niezwykle przyjemne, zwłaszcza kiedy przebywa się akurat na urlopie i ma możliwość schłodzenia się w chłodnej wodzie, na przykład w morzu albo w jeziorze, bywają również często bardzo uciążliwe dla osób, które muszą normalnie chodzić do pracy i wykonywać swoje obowiązki. Kiedy żar leje się z nieba, a termometry pokazują ekstremalnie wysokie temperatury to po pierwsze ciężko skupić się na pracy, a po drugie są to niezwykle ciężkie warunki, zwłaszcza w przypadku pracy fizycznej, jeżeli w miejscu jej wykonywania nie ma dostępu do klimatyzacji.
Dlaczego upały nie sprzyjają wykonywaniu swoich obowiązków?
Warto przypomnieć sobie, że optymalna temperatura w pomieszczeniach to około 21 stopni Celsjusza. Kiedy jednak żar leje się z nieba, a w danym budynku nie ma sprawnie działającej klimatyzacji, termometr może pokazywać nawet 30-35 stopni! W takich warunkach praca jest zdecydowanie utrudniona, a zdarza się, że wręcz niemożliwa. Człowiek czuje się senny, zmęczony, brak mu energii i sił do wykonywania swoich obowiązków, gdyż marzy jedynie o tym, aby w jakikolwiek sposób się schłodzić i odpocząć od męczącego upału. Zarówno praca umysłowa będzie w takich okolicznościach stanowiła spore wyzwanie, ze względu na problemy ze skupieniem się i koncentracją, jak i fizyczna. W tym drugim przypadku, praca w upale, na przykład na zewnątrz lub w szybko nagrzewających się pomieszczeniach, typu hale magazynowe, może okazać się wręcz niebezpieczna. Osłabieni upałem pracownicy mogą bowiem nawet zasłabnąć lub zemdleć.
Praca sezonowa we Francji – sprawdź!
Czy pracownik może odmówić pracy w upale?
Niestety choć praca w upale (powyżej 25 stopni na otwartej przestrzeni oraz powyżej 28 stopni w pomieszczeniu zamkniętym), zalicza się do ciężkich warunków, pracownik nie może tak po prostu i na własną rękę zdecydować, że ze względu na zbyt wysokie temperatury, nie będzie dalej wykonywał swoich obowiązków i udaje się do domu. To pracodawca może zdecydować o tak zwanej przerwie regeneracyjnej i wypuścić pracowników wcześniej, nie ma jednak prawnego obowiązku tego robić, a zależy to tylko i wyłącznie od jego dobrej woli. Według obowiązującego prawa musi jednak zapewnić pracownikom dostęp do wody, czy też innego rodzaju schłodzonych napojów. To niezmiernie ważne, ponieważ odwodnienie w upale mogłoby mieć katastrofalne skutki. Pracownicy nie powinni za takie produkty płacić, ani nie muszą składać o nie żadnego specjalnego wniosku, czy prośby. Jeżeli zaś pracodawca nie zastosuje się do tego rozporządzenia, może otrzymać wysoką karę grzywny.
Co zrobić kiedy upał wpływa bardzo negatywnie na nasze samopoczucie?
Jeśli upał naprawdę daje się nam we znaki i nie jesteśmy w stanie dłużej pracować, gdyż mogłoby stwarzać to niepotrzebne ryzyko i niebezpieczeństwo dla nas samych oraz innych współpracowników, koniecznie należy poinformować o tym swojego przełożonego i opuścić swoje stanowisko pracy. W takim przypadku najlepiej odpocząć choćby kilka minut, znaleźć chwilę wytchnienia w pomieszczeniu socjalnym, położyć się, jeśli jest taka możliwość, a jeśli samopoczucie wciąż się nie poprawia, zwolnić się do domu.