raport z rynku pracy

Praca po studiach. Czy warto jechać za granicę?

Według danych udostępnionych przez GUS, nadal rośnie liczba Polaków przebywających poza granicami naszego kraju. Inne badania wskazują, że aż 17% z nich planuje i chce zostać tam na stałe. Dotyczy to również osób, które mają wykształcenie wyższe. Coraz chętniej absolwenci polskich uczelni wyższych podejmują pracę w krajach Europy Zachodniej. Czy faktycznie jest to korzystny wybór?

Dlaczego młodzi wyjeżdżają?

Na naszym rodzimym rynku praca dla absolwentów nierzadko oferowana jest na warunkach, które młodzi ludzie określają jako niekorzystne. Często konieczne jest odbycie stażu, a to oznacza początkowo mniejsze zarobki. Jest to cena zdobycia doświadczenia zawodowego. Z tego względu wiele osób decyduje się na pracę za granicą, by podnieść kwalifikacje zawodowe. Osoby, które mogą pochwalić się takim elementem w życiorysie, z reguły znają lepiej język obcy, są bardziej elastyczne i otwarte na nowe wyzwania. Są to niezwykle cenne cechy. Z pewnością zostaną one docenione w przyszłości na naszym rodzimym rynku pracy, a znalezienie zatrudnienia będzie łatwiejsze.

Po jakich studiach można znaleźć pracę za granicą?

Absolwenci wielu kierunków mogą otrzymać bardziej intratne warunki zatrudnienia za granicą niż w Polsce. Niezwykle cenieni za granicą są zwłaszcza polscy programiści oraz lekarze i pielęgniarki. Oferowane przez zagranicznych pracodawców wynagrodzenie jest przeważnie kilkukrotnie wyższe niż to, jakie jest możliwe do uzyskania w naszym kraju. Właśnie dlatego bardziej opłacalna jest dla takich osób praca po studiach za granicą.
Zatrudnienie bez problemu powinny znaleźć również te osoby, które dobrze znają przynajmniej jeden język obcy. Do prac biurowych poszukiwane są często osoby ze znajomością języka angielskiego czy niemieckiego. Studia filologiczne z pewnością będą dobrą przepustką do uzyskania pracy tego typu.

Praca dla absolwentów w Polsce

Obecna sytuacja na krajowym rynku pracy jest staje się coraz bardziej korzystna dla osób poszukujących zatrudnienia. Ze względu na bardzo niskie bezrobocie, łatwiej niż kiedykolwiek jest znaleźć posadę w Polsce. Dobrze jest zatem najpierw rozeznać dostępne możliwości w ojczyźnie. Praktycznym rozwiązaniem jest skorzystania ze wsparcia agencji pracy, która w swojej bazie posiada ofert zarówno pracy zagranicznej, jak i krajowej. Dzięki temu można poznać pełen wachlarz możliwości. Odrzucenie niektórych propozycji z automatu może sprawić, że nie zauważy się najlepszego rozwiązania.