Na czym polega praca laminiarza?

Chcesz dowiedzieć się, czym zajmuje się laminiarz? A może sam chciałbyś podjąć pracę w tym zawodzie? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł. Poznasz w nim wszystkie szczegóły dotyczące tej nietypowej profesji.

Jeszcze jakiś czas temu mało kto słyszał o zawodzie laminiarza. Od jakiegoś czasu jednak na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę coraz częściej możemy znaleźć ogłoszenia skierowane do przedstawicieli tego zawodu. Na czym polega ich praca?

Tego nie nauczysz się w szkole

Laminiarz pracuje zazwyczaj przy produkcji jachtów – często luksusowych i dalekomorskich jednostek. Zajmuje się wykonywaniem elementów jachtowych (kadłubów, pokładów, ale też mniejszych części) ze specjalnego tworzywa zwanego laminatem. Do jego obowiązków należy również przygotowywanie mieszanki laminatu, a także pokrywanie gotowych części łodzi specjalną żywicą, dzięki której zyskują one większą odporność na działanie wody i uderzenia. To praca fizyczna, jednak co ciekawe – zatrudnienie w tym zawodzie znajdują również kobiety.
Co warto odnotować – to profesja, do której nie przyuczymy się w żadnej szkole. Pracodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego wielu z nich nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w pracy przy laminowaniu. Największe firmy produkcyjne prowadzą wewnętrzny system szkoleń, dzięki któremu już w czasie okresu próbnego są w stanie nauczyć swoich pracowników podstaw laminowania. Nie brakuje jednak ofert także dla osób z doświadczeniem – w ich przypadku zarobki są oczywiście odpowiednio wyższe.

Zawód z przyszłością

Prognozy dla rynku produkcji jachtów – zarówno w naszym kraju, jak i za granicą – są bardzo optymistyczne. Tylko w Polsce wartość tego sektora wycenia się na około 1,7 miliarda złotych i przewiduje się sukcesywne wzrosty. Oznacza to, że praca dla laminiarza będzie czekać w wielu zakładach pracy. Przekwalifikowanie się może więc okazać się pomysłem, który w dłuższej perspektywie przyniesie całkiem wymierne korzyści. Osoby planujące wyjazd za granicę również mogą liczyć na dużo ofert w kategorii praca laminiarz. Francja, Holandia, Dania czy Niemcy to tylko niektóre kraje, które poszukują specjalistów w tym zawodzie.