Użyczenie pracowników do Niemiec – czym jest i jakie warunki trzeba spełnić
Polska i Niemcy ściśle ze sobą współpracują na rynku. Nie tylko sprzedają towary, ale również usługi, które wykonywane są przez pracowników danych firm. Z tego właśnie powodu Polska często deleguje do Niemiec swoich specjalistów. Na czym dokładnie polega użyczenie pracowników do Niemiec? Jakie warunki należy spełnić? Jak długo może trwać delegacja? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w przygotowanym przez nas artykule.
Wysłanie pracowników do Niemiec
Wysyłanie pracowników do Niemiec funkcjonuje w wielu polskich firmach. Jednak warto wiedzieć, jakie obowiązki należy dopełnić, aby użyczenie było w pełni legalne. Pamiętaj, jaki może być maksymalny czas leasingu pracowniczego i w jakich instytucjach należy zgłosić delegowanego pracownika. Wszelkie przepisy regulowane są w zależności od branży.
To Cię zainteresuje:
Na czym polega leasing pracowniczy?
Użyczenie pracowników z Polski do Niemiec inaczej nazywane jest leasingiem pracowniczym. Zagadnienia to uregulowane jest ustawą z dnia 07.08.1972 roku o zezwoleniu na użyczenie pracowników. Dokument ten w pełni obejmuje wszystkie zasady oraz prawa dotyczące użyczenia polskich pracowników do Niemiec. Leasing pracowniczy opiera się również na stosunkach między pracownikiem, pracodawcą, a także pracodawcą-użytkownikiem.
Ogólne zasady leasingu pracowniczego
Dyrektywa zmieniająca 2018/957/UE określa ogólne zasady leasingu pracowniczego. Mowa w niej o zapewnieniu użyczonym pracownikom takich warunków jak zapewnienie:
- wynagrodzenia wraz ze stawką za nadgodziny,
- maksymalnego okresu pracy oraz minimalnego okresu wypoczynku,
- minimalnego wymiaru odpłatnego urlopu wypoczynkowego,
- bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy;
- równości w traktowaniu kobiet i mężczyzn,
- odpowiednich warunków zakwaterowania,
- zwrotu wydatków na pokrycie np. wyżywienia, kosztów podróży czy zakwaterowania.
Czas trwania leasingu pracowniczego
Leasing pracowniczy może trwać maksymalnie 18 miesięcy ciągiem na rzecz tego samego pracodawcy-użytkownika. Natomiast jeśli pracownik świadczył usługi w okresach przerywanych, krótszych niż 3 miesiące, terminy te sumują się i liczą jako jeden termin.
Zgłoszenie oddelegowania pracownika do Niemiec
Wiedz, że oddelegowując polskiego pracownika do Niemiec jako pracodawca, musisz zgłosić to w odpowiednich instytucjach w Niemczech. Wszystkie obowiązki należy skrupulatnie dopełnić, ponieważ za ich nieprzestrzeganie można zostać surowo ukaranym w postaci wysokiej grzywny i nie tylko. W zależności od branży oraz czasu trwania leasingu pracowniczego należy przede wszystkim pamiętać o zgłoszeniu użyczonych pracowników w takich instytucjach jak:
- niemiecki urząd celny,
- SOKA-Bau (niemiecka kasa urlopowa),
- urząd skarbowy,
- BG-Bau (instytucja pełniąca funkcję ustawowego ubezpieczyciela wypadkowego),
- Deutsche Rentenversicherung (instytucja zapewniająca ubezpieczenie społeczne),
- urząd meldunkowy.
Każde zgłoszenie należy skonsultować z odpowiednim specjalistą do spraw delegowania pracowników do Niemiec, aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.