Praca w rolnictwie – w Niemczech najlepiej?
Rozglądasz się za pracą w innym kraju? Zastanawiasz się, która branża gwarantuje pewne zatrudnienie? Odpowiedzią na Twoje pytania może być rolnictwo. Zobacz, jakie warunki pracy i zakres obowiązków oferują zagraniczni pracodawcy.
Choć badania pokazują, że po wejściu do Unii Europejskiej, warunki zatrudnienia w polskich gospodarstwach rolnych uległy znacznej poprawie, wciąż daleko nam do standardów Europy Zachodniej. Właśnie z tego powodu wielu pracowników z branży rolniczej decyduje się na szukanie zatrudnienia za granicą. Które kraje szczególnie chętnie przyjmują do pracy Polaków?
Niemcy – pewne zatrudnienie w rolnictwie
Numerem jeden wciąż pozostają Niemcy. Zatrudnienie u naszego zachodniego sąsiada znajdą zarówno wykwalifikowani, jak i niewykwalifikowani pracownicy sektora rolnego. Wiele gospodarstw poszukuje osób do pracy w charakterze tzw. pomocnika. Zakres ich obowiązków jest zwykle dość szeroki. Często zawiera między innymi karmienie i dojenie zwierząt hodowlanych, czyszczenie ich boksów czy obsługę specjalistycznych maszyn. Pracownik w gospodarstwie rolnym może również podjąć zatrudnienie przy pielęgnacji i zbieraniu roślin uprawnych. W okresie letnim nie brakuje również ofert dotyczących wyjazdów do Francji czy Holandii. Większość z nich dotyczy sezonowej pracy przy zbiorach.
Czy ta praca się opłaca?
Wymagania stawianie przed pracownikiem rolnym nie są wysokie. Warto legitymować się pewnym doświadczeniem i w stopniu komunikatywnym posługiwać językiem danego kraju. Praca za granicą w rolnictwie jest nieporównywalnie lepiej płatna niż na polskiej wsi. Zarobki w tym sektorze standardowo oscylują w granicach 850-900 euro za miesiąc pracy. Warunki zatrudnienia są przy tym dużo bardziej atrakcyjne – obejmują w pełni oskładkowane umowy, dzięki którym po przepracowaniu pięciu latach zyskamy prawo do pobierania niemieckiej emerytury. Zdecydowana większość pracodawców zapewnia także nieodpłatne zakwaterowanie, co dodatkowo obniża koszty związane z wyjazdem. Praca sezonowa lub stała w charakterze pracownika rolnego może więc okazać się całkiem korzystnym finansowo rozwiązaniem.