Od ilu lat można pracować?
Wakacje to idealny czas na podjęcie pracy zarobkowej i podreperowanie swojego nastoletniego lub studenckiego budżetu. Pierwsze zarobione przez siebie pieniądze to także ogromna satysfakcja, szansa na sfinansowanie i spełnienie swoich marzeń, kupno upragnionych przedmiotów i sprzętów, na które normalnie, na przykład z kieszonkowego, ciężko byłoby sobie pozwolić. Pierwsza, nawet dorywcza praca to oczywiście także świetny sposób na to, aby nabrać doświadczenia, nauczyć się czegoś nowego, zacząć budować swoje CV oraz poznać nowych ludzi – takie kontakty mogą zaowocować wspaniałą przyjaźnią lub przydać się w przyszłości do rozwoju swojej późniejszej kariery.
Od jakiego wieku można pracować?
Młodzi ludzie na ogół próbują swoich sił przy zbieraniu owoców i warzyw, w pracy w restauracjach i knajpkach, gdzie pomoc, zwłaszcza sezonowa, często poszukiwana jest właśnie w okresie letnim, szczególnie w miejscowościach typowo turystycznych, opiekując się dziećmi, abo zwierzętami, przy roznoszeniu ulotek, różnego rodzaju akcjach promocyjnych w supermarketach itp. Można także podjąć pracę przyuczającą do konkretnego zawodu. Tyczy się to głównie osób uczęszczających do technikum albo szkoły zawodowej.
Jak jednak w praktyce podjąć swoją pierwszą pracę w sposób legalny i bezpieczny, nie mając jeszcze 18 lat, czyli nie będąc osobą pełnoletnią? Przede wszystkim nie powinno zgadzać się na podjęcie pracy „na czarno”. W Polsce na umowę o pracę można pracować w wieku od 15 lat. Takie rozporządzenie weszło w życie i obowiązuje od 01.09.2018 roku. Zatrudnienie osoby młodocianej wiąże się ponadto z kilkoma podstawowymi warunkami: musi mieć ona ukończoną szkołę podstawową oraz posiadać zaświadczenie lekarskie wykazujące, że podejmowane zajęcie nie wpłynie negatywnie na jej zdrowie fizyczne oraz psychiczne i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do jego wykonywania. Warto wiedzieć, że prawo pracy w sposób szczególny chroni pracowników młodocianych (czyli pomiędzy 15, a 18 rokiem życia). Pracodawca jest zobowiązany zapewnić takiej osoby należyte wsparcie, przeszkolenie i pomoc. Musi także prowadzić tzw. ewidencję pracowników młodocianych. Warto także podkreślić, że osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, nie mogą pracować w nadgodzinach ani w trybie nocnym.
Gdzie można pracować w wieku 14 lat?
Co jednak z jeszcze młodszymi osobami, które również chciałyby sobie „dorobić”, a nie ukończyły jeszcze 15 roku życia? Choć nie mogą jeszcze podpisać klasycznej umowy o pracę, możliwe jest zawarcie z nimi umowy o dzieło albo na zlecenie. Konieczna będzie tutaj jednak zgoda rodziców lub opiekunów prawnych oraz inspektora pracy. Będą to prace odpowiednio lżejsze, na ogół związane z branżą kreatywną, artystyczną, reklamową. Może to być na przykład praca hostessy w supermarkecie, praca w modelingu, w aktorstwie – na przykład jako statysta.
Zdecydowanie warto jak najwcześniej zacząć gromadzić doświadczenia zawodowe, otwierać się na naukę nowych umiejętności i poznawanie najróżniejszych, ciekawy zajęć. Można w ten sposób zarówno zarobić pewne większe, przydatne sumy na swoje potrzeby, jak i odkryć pasję do danego zawodu, albo też wręcz przeciwnie – przekonać się w jakiej branży w żadnym razie w przyszłości nie chciałoby się pracować na stałe.