Jesteś lakiernikiem? Sprawdź, gdzie znajdziesz pracę
Gdy wynaleziono koło, nikt nie podejrzewał nawet jak bardzo ważny to wynalazek. Dziś bez koła, a raczej bez czterech kół, ciężko wyobrazić sobie nasze życie. Gdy pod koniec XIX wieku powstał pierwszy silnik spalinowy, świat zaczął ulegać szybkim i licznym przemianom. Rozwój motoryzacji trwa do dzisiaj, z czego wynika stałe zapotrzebowanie na fachowców z tej branży.
Do takich zawodów należy lakiernik. Lakiernik samochodowy pracę znajdzie właściwie w całej Europie. Jeżeli myślisz o wyjeździe za granicę, poszukiwania najlepiej zacząć w krajach, które słyną z produkcji samochodów.
Francja, Niemcy i Holandia
Francja i Niemcy od dziesięcioleci przodują w produkcji samochodów. Trend ten stale się utrzymuje i to właśnie w tych krajach jest najwięcej ofert pracy dla specjalistów-lakierników. Holandia, która znana jest wprawdzie jako kraj rowerzystów, również poszukuje lakierników samochodowych.
Coraz to nowe rozwiązania technologiczne oraz zapotrzebowanie na auta sprawiają, że w branży motoryzacyjnej ciągle potrzebni są wykwalifikowani pracownicy. I to pomimo faktu, że w dużych fabrykach ludzie zastępowani są przez maszyny. Praca dla lakiernika samochodowego znajdzie się jednak nie tylko przy produkcji nowych modeli i reperowaniu uszkodzonych pojazdów. Moda na renowację starych, często zabytkowych aut sprawiła, że powstają warsztaty zajmujące się restaurowaniem unikatowych, nierzadko bardzo zniszczonych samochodów. W takim przypadku praca lakiernika jest niezwykle istotna, ponieważ jest ona swoistą kropką nad „i” – pozwala podkreślić piękno maszyny.
Wymagania dla lakiernika
Wbrew pozorom praca technika-mechanika nie należy do najłatwiejszych. Wymaga dużej precyzji, cierpliwości, a prawdziwi specjaliści mogą się pochwalić długoletnim doświadczeniem. Dlatego też nie jest to zbyt popularny zawód, firmy nie mają łatwego zadania, kiedy stają przed wzywaniem zatrudnienia fachowca. Jeśli szukasz pracy za granicą, dodatkowym atutem będzie znajomość przynajmniej podstaw języków obcych: angielskiego, niemieckiego lub francuskiego. Przydają się również dodatkowe umiejętności, np. spawania elektrodą. Warto starannie zastanowić się przed wyborem pracodawcy lub skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, dzięki czemu ma się szansę na najlepsze warunki zatrudnienia.