Czy warto pracować za granicą? Wady i zalety.
Jaką decyzję podjąć, gdy stajemy przed wyborem: praca w Polsce czy za granicą? Jakie są wady i zalety opuszczenia ojczyzny w celach zarobkowych? A może zastanawiasz się, na co w ogóle zwrócić uwagę podczas swoich rozważań. Dziś postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania, związane z pracą za granicą.
Zastanów się, czy naprawdę tego chcesz
Przed podjęciem każdej decyzji należy dokładnie rozważyć, czy aby na pewno wyjazd za granicę w celach zarobkowych jest tym, co na te chwilę nam odpowiada. Nie podejmuj pochopnej decyzji, porozmawiaj ze znajomymi, którzy wybrali pracę za granicą, poczytaj w Internecie różne blogi i przede wszystkim – poświęć dłuższą chwilę na zastanowienie się.
Bardzo często taki wybór podejmują osoby po kolejnej nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej. Ale należy zadać sobie pytanie – czy za granicą pójdzie Ci lepiej? Czy jesteś na tyle charyzmatyczną i wytrzymałą osobą, by sprostać przeciwnościom losu? Życie na obczyźnie nie zawsze jest łatwe, brak znajomości języka i tęsknota za rodziną potrafią dać się we znaki. Celem naszego artykułu nie jest zniechęcenie Cię, do podjęcia takiej decyzji. Chcemy zwrócić uwagę na to, aby przed wyjazdem gruntownie przemyśleć wszystkie za i przeciw.
Praca za granicą – wady i zalety
Oto aspekty, które naszym zdaniem warto wziąć pod uwagę. Zapoznaj się z nimi, aby podjąć świadomą decyzję i nie działać pochopnie.
Wady
Pamiętaj, że decydując się na taki wyjazd, najczęściej najbliższych zostawiasz w swoim kraju. Tęsknota za rodziną i przyjaciółmi może utrudnić Ci zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. A zanim nawiążesz nowe znajomości, może upłynąć trochę czasu. Przygotuj się na to i zapowiedź swoim bliskim, że będziesz potrzebował ich wsparcia, wiadomości i chatów.
Poczucie samotności może potęgować brak znajomości języka. W zależności od kraju do którego się wybierasz, różne będzie nastawienie rodowitych mieszkańców. W Anglii z pewnością masz większe szanse na dobrą pracę bez znajomości języka, natomiast w Austrii chcąc godnie żyć, język niemiecki jest obowiązkowy. Na początku oczywiście może to nie być aż tak istotną kwestią, jednak po jakimś czasie, aby osiągnąć sukces, trzeba będzie włożyć dwa razy tyle wysiłku.
Zalety
Należy wziąć pod uwagę, również pozytywne aspekty pracy za granicą. Przede wszystkim, taki wyjazd może być bardzo rozwijający. Zyskujesz możliwość by uzupełnić wiedzę czy nabyć nowe umiejętności. Praca za granicą to również możliwość, by w krótkim czasie rozwinąć dodatkowe kompetencje pod kątem awansu lub przesunięcia na nowe stanowisko. Pozwoli to osiągnąć satysfakcję finansową i życiową, zapewnić utrzymanie swojej rodziny, jak również rozwinąć własne zainteresowania. W przypadku podejmowania każdego kolejnego zlecenia, pracodawcy będą doceniali Twój rozwój i poszerzane kompetencje. To z pewnością motywuje do dalszej pracy.
Wspominaliśmy wcześniej o braku znajomości języka. Owszem, dla niektórych może to być sporą przeszkodą, jednak warto potraktować to jako szansę do szybkiego przyswojenia języka. Z pewnością już po upływie pierwszych tygodni poznasz lokalne powiedzenia oraz zwroty – charakterystyczne dla Twojej branży. Jeżeli masz opór w posługiwaniu się językiem obcym, szybko się go pozbędziesz, ponieważ „wymusi” to na Tobie sytuacja, w której się znalazłeś.
Wyjazd za granicę, to również możliwość otrzymania czystej karty. Jeżeli masz potrzebę zmiany życia, otoczenia czy po prostu oderwania się od codzienności – to właśnie wyjazd za granicę stwarza taką szansę. Trafisz do nowego środowiska, zaczniesz otaczać się innymi osobami niż dotychczas.
Udana praca za granicą zwiększa samoocenę i daje dużo pewności siebie. Odniesienie sukcesu w tak stresujących warunkach nie udaje się każdemu, a skoro udało się Tobie – z pewnością możesz się tym chwalić. Nie wspominając oczywiście o wysokich zarobkach, które dają szansę na lepsze życie.
Praca za granicą – o czym warto pamiętać?
Jeżeli jesteś zdecydowany opuścić swój kraj, kieruje Tobą chęć zarobienia pieniędzy i rozpoczęcia wszystkiego od nowa – warto pamiętać o kilku kwestiach.
- Nigdy nie jedź w ciemno – jeżeli nie jedziesz do konkretnej pracy, a w docelowym miejscu Twojej podróży nie czeka na Ciebie ktoś bliskich, to nie warto ryzykować. Nie każdy jest na tyle zaradny, by odnaleźć się w nowym środowisku bez żadnego wsparcia. Nigdy nie wiesz co czeka Cię na miejscu, nawet po przeczytaniu blogów i poradników rzeczywistość może okazać się zupełnie inna.
- Skorzystaj z pomocy zaufanej agencji pracy. Poland Workforce cieszy się dobrą opinią wśród ludzi, którym pomogliśmy w znalezieniu pracy za granicą. Nie tylko zadbamy o korzystne warunki umowy korzystne. Pomożemy również w kwestii transportu i zakwaterowania oraz zajmiemy się wszelkimi formalnościami. Dzięki temu, stres związany ze zmianą pracy jest znacznie mniejszy, a Ty będziesz mógł skupić się już tylko na zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.
- Pozytywne myślenie to podstawa. Bądź uprzejmy, nawiązuj kontakty i nie bój się zadawać pytań. Nie poddawaj się szukając pracy w Polsce, a jeżeli wyjazd za granicę jest jedyną słuszną i korzystną dla Ciebie opcją – nie poddawaj się również tam! Coraz więcej Polaków z naszą pomocą opuszcza Polskę, by w niedługim czasie zaprosić tam na stałe swoją rodzinę.