Jak wygląda praca we Francji?
Czy warto wybrać właśnie Francję jako cel wyjazdu w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszego życia? W jakich zawodach w szczególności można znaleźć tam zatrudnienie i czy to dobre miejsce na przeprowadzkę i rozpoczęcie swojej zagranicznej kariery? Przekonajmy się!
Co sprawia, że warto wyjechać akurat do Francji w celach zarobkowych?
Francja to bez dwóch zdań piękny i wyjątkowo przyjazny kraj, w którym można liczyć na dobre zarobki, a także na wsparcie socjalne. Nie zapominajmy także o pysznej francuskiej kuchni, modzie i zabytkach oraz atrakcjach turystycznych – państwo to bez wątpienia ma swój urok i niepowtarzalny klimat. Polacy już od wielu lat chętnie emigrują w te właśnie rejony. Polonia Francuska jest tam bardzo liczna, szacuje się, że we Francji przebywa od 800 tysięcy do nawet miliona osób polskiego pochodzenia! To świetna wiadomość dla osób, które dopiero planują wyjazd do tego kraju – z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później każdy natknie się tam na Polaka, a być może nawet znajdzie w swoim otoczeniu sąsiada pochodzącego ze swojej ojczyzny?
Czas pracy we Francji
Czymś, co w szczególny sposób może przyciągać do pracy właśnie we Francji, jest z całą pewnością krótszy, bo tylko 35-godzinny (zamiast 40, jak ma to miejsce w Polsce) czas pracy. Każdego dnia pracownik powinien pracować 7, nie zaś 8h. To zdecydowanie duży plus, który pozwala mieć więcej wolnego czasu dla siebie. Jeśli pracuje się więcej, ten nadprogramowy czas będzie traktowany jako godziny nadliczbowe, za które należy się dodatkowe wynagrodzenie lub ewentualnie dodatkowy czas wolny od pracy. W każdym tygodniu pracownik ma także prawo do nieprzerwanego, 35-godzinnego odpoczynku, a w ciągu roku oczywiście do płatnego urlopu wypoczynkowego (30 dni urlopu za przepracowany rok).
Czy warto jechać do pracy do Francji?
Francja to zdecydowanie jeden z krajów, który warto wziąć pod uwagę szukając szczęścia i chęci wypróbowania swoich sił w pracy za granicą. Choć życie codzienne w tym miejscu nie należy do najtańszych (biorąc pod uwagę koszty wyżywienia, czy wynajęcia mieszkania, zwłaszcza w samym Paryżu), wysokie zarobki, krótszy, 35-godzinny tydzień pracy, wsparcie socjalne oraz wysoki poziom edukacji zdecydowanie przeważają szalę plusów. Polecamy jednak uczyć się języka francuskiego, ponieważ Francuzi niezbyt chętnie komunikują się w języku angielskim, ze względu na wrodzony perfekcjonizm i obawę przed popełnieniem błędu. W niektórych miejscach komunikowanie się bez języka francuskiego może zatem stanowić pewien kłopot. Warto znać chociaż podstawy lub zapisać się na kurs będąc już na miejscu.
W jakich zawodach najłatwiej znaleźć tam pracę? W branży medycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, jako opiekun do dzieci lub do osób starszych. Oczywiście z otwartymi rękami przyjmowane są tam również osoby z tak zwanym „fachem w ręku” – elektrycy, hydraulicy, spawacze, budowlańcy. We Francji można bez większych przeszkód znaleźć zarówno zatrudnienie stałe, jak i sezonowe – przy zbiorach owoców albo w restauracji.