Jak napisać CV w języku niemieckim?
Jeżeli planujesz migrację zarobkową do Niemiec, musisz mieć na uwadze, że CV będzie jednym z najważniejszych dokumentów, które należy przygotować. Każdy kraj ma własne preferencje i wymagania dotyczące struktur dokumentów aplikacyjnych. Aby wzbudzić pozytywne wrażenie na pracodawcy warto sprawdzić, jak powinno wyglądać niemieckie CV. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci odpowiednio zaprezentować swoje doświadczenie i kwalifikacje.
Jak wygląda CV w Niemczech – format
Niemieckie CV powinno być bardzo profesjonalne i uporządkowane. Skup się na swoich doświadczeniach zawodowych. Należy zawrzeć następujące sekcje:
- dane osobowe (Persönliche Angaben),
- doświadczenie zawodowe (Berufliche Erfahrungen),
- edukacja (Ausbildung),
- języki obce (Sprachen),
- kwalifikacje i dodatkowe umiejętności (Kenntnisse & Fähigkeiten).
CV w Niemczech przeważnie ma do dwóch stron długości, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby było dłuższe. Bogate doświadczenie zawodowe jest wysoko cenione, dlatego nie ma sensu na siłę skracać tekstu. Podstawą dobrego niemieckiego CV jest przejrzystość i czytelność. Tyczy się to zarówno treści, jak i estetyki dokumentu.
Nagłówek
Pierwsza różnica pomiędzy polskim i niemieckim CV, która rzuca się w oczy, jest nagłówek. Niemcy nie stosują łacińskiej nazwy „Curriculum Vitae”. Zamiast tego, na górze CV można umieścić napis „Lebenslauf” (życiorys), lub wyeksponować swoje imię i nazwisko.
Zdjęcie i dane osobowe w niemieckim CV
Obowiązkowe „dane osobowe” w tej sekcji to:
- imię i nazwisko,
- miejsce zamieszkania (Adresse),
- adres e-mail (najlepiej założyć konto na poczcie zarejestrowanej w najpopularniejszej domenie, np. g-mail.com),
- numer telefonu (Telefonnummer).
Opcjonalnie można zamieścić również:
- data i miejsce urodzenia (Geburtsdatum/-ort),
- obywatelstwo (Staatsangehörigkeit),
- stan cywilny (Familienstand),
- nazwisko panieńskie (Mädchenname),
- ilość dzieci (Anzahl der Kinder).
Umieszczając dodatkowe dane osobowe możesz dać sygnał rekruterowi, że znasz zwyczaje panujące na niemieckim rynku pracy. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie w CV zdjęcia pamiętaj, aby było aktualne i profesjonalne.
Doświadczenie zawodowe
To najważniejsza sekcja w całym CV. Należy w niej opisać praktyczne doświadczenie i podkreślić umiejętność wykonywania obowiązków, które kwalifikują do pracy na dane stanowisko.
Pamiętaj, by zacząć od ostatniego (najnowszego) miejsca pracy i jako kolejne opisywać coraz to starsze miejsca zatrudnienia. Dla Twojego potencjalnego pracodawcy najistotniejsze jest w jakim punkcie kariery jesteś teraz.
W sekcji doświadczenia warto umieścić nie tylko prace „na etat”, ale również dorywcze zlecenia, staż, praktyki i zrealizowane projekty. Pamiętaj jednak, aby skupić się głównie na dopasowaniu opisu do oferty, na którą aplikujesz. Wymień doświadczenie zawodowe, które będzie istotne dla pracodawcy. Przedstaw swoje doświadczenie w punktach, chronologicznie zaczynając od najnowszego. Do każdego z nich warto dopisać sukces/osiągnięcie, z którego jesteś szczególnie dumny – np. tytuł pracownika miesiąca, dane dotyczące Twojej wydajności pracy itp.
Edukacja
Niemcy cenią sobie wykfalifikowanych i wykształconych specjalistów. Warto zatem w CV podkreślić wykształcenie wyższe czy zawodowe. Jeżeli nie posiadasz jeszcze zbyt dużo doświadczenia, można jako pierwszą przedstawić w swoim CV sekcję dotyczącą edukacji.
Niemieckie CV wymaga opisania ścieżki edukacji bardziej szczegółowo niż jesteśmy przyzwyczajeni. W tej sekcji powinno znaleźć się:
- Studia: data, nazwa uczelni (po niemiecku), kierunek studiów, specjalizacja, tytuł naukowy;
- Wymiany zagraniczne: data, nazwa uczelni, kierunek studiów, nazwa programu wymiany studenckiej, czas trwania;
- Szkolenia zawodowe: data, nazwa szkolenia, miejsce, profesja;
- Szkoła średnia: jeśli nie jest to ostatnia ukończona przez Ciebie szkoła, można ograniczyć informację do lat nauki i nazwy szkoły.
Języki obce
Większość Niemców mówi dobrze po angielsku. Jednak w przypadku niektórych zawodów pracodawcy mogą wymagać komunikatywnej znajomości niemieckiego. Warto wspomnieć o wszelkich certyfikatach i ukończonych kursach językowych. Poziom języka należy określić według skali Rady Europy, lub użyć niemieckiego nazewnictwa:
- Grundkenntnisse – podstawowa znajomość
- Gute Kenntnisse – dobra znajomość
- Sehr gute Kenntnisse – bardzo dobra znajomość
- Fließend in Wort und Schrift – biegły w mowie i piśmie
- Verhandlungssicher – biegły (poziom biegłości językowej odpowiadający poziomom C1/C2)
- Muttersprache – język ojczysty.
Umiejętności i kwalifikacje
W zależności od oferty, na którą aplikujesz, należy wybrać umiejętności zawodowe, które będą istotne dla potencjalnego pracodawcy. Niemieckie CV powinno zawierać również podstawowe umiejętności, takie jak obsługa pakietu Office, rysunek techniczny, obsługa maszyn CNC, uprawienia na wózki widłowe itp.
Specjaliści uważają, że umieszczanie w niemieckim CV informacji o hobby jest zbędne. Nie mniej jednak, sporo ludzi umieszcza dodatkową adnotację odnośnie swoich zainteresowań. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia i chcesz wypełnić pustą przestrzeń na dokumencie, można opcjonalnie na samym dole umieścić taką sekcję.
Wpisując hobby postaraj się być dokładny – zamiast pisać „muzyka, film” napisz jakie dokładnie gatunki muzyczne/filmowe lubisz czy jakim sportem się interesujesz. Jeśli grasz na instrumencie, jesteś członkiem jakiegoś stowarzyszenia czy drużyny sportowej, to również warto się tym pochwalić w tej sekcji. Świadczy to o Twoim zaangażowaniu, sumienności i silnej motywacji.
Dodatkowe informacje
- w niemieckim CV nie umieszczaj klauzuli poufności, ponieważ będzie dla pracodawcy niezrozumiała,
- oprócz CV przygotuj jeszcze kopie świadectw pracy, dyplomów ukończenia szkoły i zdobytych certyfikatów. Warto również załączyć list motywacyjny w języku niemieckim,
- w Niemczech ogromną wartość mają referencje, jeżeli posiadasz je pod poprzednich pracodawców – koniecznie je załącz.
Pamiętaj, że korzystając z pomocy naszej agencji Poland Workforce nie musisz obawiać się o powyższe kwestie. Pomożemy w załatwianiu wszelkich uciążliwych formalności i ułatwimy proces rekrutacji.