Zarobki hydraulika w Polsce i za granicą – porównanie

W obecnych czasach, w których brakuje specjalistów, hydraulik jest jednym z bardziej cenionych i pożądanych zawodów. Co ciekawe, nie tylko w Polsce rośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi. Również za granicą trudno o wykwalifikowanych pracowników. Coraz więcej specjalistów decyduje się podejmować zlecenia przez agencje pośrednictwa pracy i wykonywać je poza granicami naszego kraju. Dlaczego tak się dzieje? Ile zarabia hydraulik w Polsce, a ile oferuje zagraniczny pracodawca? Zapraszamy do lektury!

Zapotrzebowanie na hydraulików

Hydraulik to w obecnych czasach wysoce ceniona profesja, która umożliwia znalezienie dobrze płatnej posady. Osoba posiadająca takie kwalifikacje zajmuje się montowaniem oraz naprawą instalacji wodociągowej, sanitarnej i centralnego ogrzewania. Każdy potrzebuje tego typu instalacji w swoim domu, a bez odpowiednio wykwalifikowanej osoby, montaż byłby niemożliwy.

Hydraulicy najczęściej posiadają wykształcenie średnie, ponieważ do wykonywania zawodu potrzebują świadectwa ukończenia szkoły zawodowej o profilu technicznym. Umożliwia to wykonywanie nieskomplikowanych prac związanych z montażem instalacji. Często jednak, aby w pełni móc wykorzystać swój potencjał w zawodzie, potrzeba odpowiednich uprawnień. Niezbędna jest wtedy znajomość i umiejętność odczytywania rysunków technicznych.

Ile zarabia hydraulik w Polsce?

Wynagrodzenie specjalisty ma związek z miejscem wykonywania pracy i rodzajem prowadzonej działalności. Wpływ na to ma również ilość zleceń i rodzaj zatrudnienia. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę doświadczenie, wiedzę i umiejętności jakie posiada.

Hydraulicy najlepiej zarabiają pracując w dużych miastach, posiadając własne firmy hydrauliczne, zatrudniające kilkunastu fachowców. Dla przykładu – zlecenie przetkania odpływu wanny kosztuje w większych miastach w Polsce od 100 do 200 zł. Udrożnienie rury może wynosić nawet 250 zł a podłączenie brodzika około 450 zł. W mniejszych miejscowościach ceny są niższe i wynoszą około ½ powyższych cen.

Zarobki hydraulika w Polsce wahają się najczęściej między 2500 zł a 5000 zł netto. Oczywiście hydraulik bez doświadczenia, który potrzebuje asysty w trakcie wykonywanej pracy zarobi mniej.

Ile zarabia hydraulik za granicą?

Praca hydraulika jest ciężka i bywa niewdzięczna ze względu na specyfikę branży. Wymaga ciągłego „bycia w ruchu”, podążania za kolejnym zleceniem. Duża dynamika nie odpowiada każdemu i może być męcząca. A zarobki nie zawsze są adekwatne do wykonywanej pracy. Najbardziej korzystne może być zatrudnienie się w dużej firmie budowlanej – pozwala to usystematyzować sobie życie zawodowe i zapewnić większą ciągłość zleceń. Dlatego coraz więcej wykwalifikowanych hydraulików decyduje się na podjęcie zlecenia u zagranicznych pracodawców, na przykład we Francji, Holandii czy w Niemczech. Znając język danego kraju w stopniu komunikatywnym, można cieszyć się niekiedy trzykrotnie większymi zarobkami za wykonanie tej samej pracy. Dla porównania, zarobki hydraulika w innych krajach Europy:

  • Zarobki hydraulika w Niemczech – średnie zarobki na zachodzie Niemiec wynoszą około 2342 euro, a we wschodniej części ok 2093 euro. Najwięcej można zarobić w stolicy, bo aż 2904 euro. Najmniej hydraulicy zarabiają w Saksonii. Hydraulik bez doświadczenia zaczyna od stawki 9 euro/h, miesięcznie zarabiając około 1570 euro. W tej części kraju, stawki dla fachowców z doświadczeniem wynoszą od 11 do 15 euro/h netto.
  • zarobki hydraulika w Holandii – pracownicy specjalizujący się w tej branży mogą liczyć na wyższy dochód w granicach 2500-2900 euro.
  • zarobki hydraulika we Francji – w tym kraju średnio hydraulik otrzyma około 2000-2300 euro przy 164 h pracy miesięcznie, w zależności od doświadczenia. Pomocnik hydraulika z niższymi kwalifikacjami zarobi już nawet 1900 euro

Decydując się na zatrudnienie w branży hydraulicznej przez agencję pracy można zyskać nie tylko wyższe zarobki. To również stała i spokojna praca w wyznaczonych godzinach.