Zagraniczne hotele szukają pracowników. Kto znajdzie pracę?

Wyjazd do pracy za granicę to dla wielu młodych ludzi szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy, możliwość poznania obcego kraju i odmiennej kultury. W okresie letnim największą popularnością cieszą się ogłoszenia z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Jakie warunki zatrudnienia czekają na młodych pracowników we Francji, Hiszpanii czy Grecji?

Dla kogo praca w hotelu?

W zagranicznych hotelach najczęściej oferowana jest praca dla pokojówki. Równie często poszukiwani są bagażowi, pomoce kuchenne, kelnerzy oraz personel zajmujący się sprzątaniem restauracji. Ilość obowiązków jest uzależniona od wielkości hotelu, a przede wszystkim obłożenia pokoi. Zarobki, na jakie mogą liczyć osoby udające się do pracy w hotelach, zależą od rodzaju zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, a także stopnia znajomości języka obcego.

Średnia pensja pokojówki lub bagażowego wynosi ok 1000 euro miesięcznie. Nieco wyższe stawki obowiązują w przypadku kelnerów lub animatorów rozrywki. Najlepiej opłacaną grupą pracowników hotelowych są recepcjoniści, którzy otrzymują nawet 1200 euro miesięcznie. Warto zaznaczyć, że osoby pracujące w hotelach nie ponoszą z reguły wydatków na zakwaterowanie i wyżywienie, ponieważ pracodawca oferuje je wraz z zatrudnieniem.

Gdzie do pracy w hotelu?

W okresie letnim największą rekrutację prowadzą hotele w Hiszpanii, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich oraz Cyprze. Jednak problemu ze znalezieniem ofert nie powinny mieć również osoby, dla których atrakcyjna wydaje się praca we Francji. Pokojówka czy boy hotelowy zatrudniony nad Sekwaną pracuje maksymalnie 11,5 godziny na dobę, 39 godzin w tygodniu (w branży hotelarskiej nie obowiązuje skrócony, 35-godzinny czas pracy), a jego zarobki są podobne jak w przypadku hoteli w innych krajach europejskich.

Zatrudnienie w hotelarstwie charakteryzuje się dużą sezonowością, dlatego pracy najlepiej szukać od maja do października, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Zapotrzebowanie na pracowników wzrasta również w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Najpopularniejsze i najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym francuskie hotele znajdują się w Prowansji, na Lazurowym Wybrzeżu oraz w okolicy Pirenejów.