W tych krajach wykwalifikowany pracownik dostanie pracę od ręki

Według statystyk najbardziej nienasyconą branżą w Polsce jest sektor IT. W zeszłym roku prawie 70% firm informatycznych deklarowało chęć zatrudnienia nowych pracowników. Zaraz po specjalistach z zakresu IT poszukiwani są wykwalifikowani fachowcy z branży budowlanej i przemysłowej. Jest to trend, który dominuje zarówno w kraju, jak i za granicą.

Rynek pracownika

W przypadku informatyków i wysoko wyspecjalizowanych fachowców możemy mówić o tzw. rynku pracownika, co oznacza, że ofert pracy na stanowiska w branży informatycznej, budowlanej i przemysłowej jest znacznie więcej, niż chętnych na nie osób. Brakuje zwłaszcza spawaczy, ślusarzy, mechaników i tokarzy, chociaż na brak zatrudnienia nie może również narzekać polski murarz lub lakiernik. Francja jest jednym z państw, w którym już dawno doceniono pracę polskich budowlańców, co sprawia, że coraz więcej fachowców emigruje nad Sekwanę, przyciągani lepszymi warunki zatrudnienia i wyższymi zarobkami. W konsekwencji w Polsce odnotowuje się stały deficyt wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Za pracą do Niemiec

Niemcy to kolejne państwo, w którym praca dla lakiernika, montera lub budowlańca może być bardzo opłacalna. Pracodawcy zza naszej zachodniej granicy chętnie zatrudniają fachowców z Polski, o czym najlepiej świadczy duża liczba ogłoszeń pojawiających się w urzędach pracy i na portalach internetowych. Obserwując niemiecki rynek pracy, można odnotować utrzymujący się popyt na polskich pracowników specjalizujących się w branży produkcyjnej, budowlanej oraz inżynierii. Podobnie jak w przypadku Francji, o emigracji nad Odrę decydują przede wszystkim względy finansowe. Od 2015 roku minimalna stawka za godzinę pracy w Niemczech wynosi 8,5 euro (brutto), jednak wykwalifikowani robotnicy z doświadczeniem mogą otrzymać nawet 12,95 euro za godzinę. Nic więc dziwnego, że polscy fachowcy tak chętnie wyjeżdżają za granicę, pomimo licznych ofert pracy w kraju.

W sezonie do Holandii

Holandia jest obok Niemiec i Wielkiej Brytanii najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej. Jak podaje GUS na koniec 2013 roku przebywało w Holandii 103 tys. Polaków. Eksperci przyznają, że atrakcyjność Niderlandów jako miejsca pracy stale wzrasta, a duża ilość ofert pracy nakłania polskich fachowców do wyjazdu. Holandia to również kraj, do którego warto się udać, aby pracować w sezonie. Latem tysiące Polaków jest zatrudniana podczas zbiorów warzyw, owoców i kwiatów. Dużą popularnością cieszy się także branża gastronomiczna. W Holandii pracę znajdą również wykwalifikowani pracownicy fizyczni –ślusarze czy stolarze, a także operatorzy wózków widłowych i blacharze.