porady praca za granicą

W jaki sposób skutecznie szukać pracy za granicą?

Choć wszystko wskazuje, że największy boom emigracji zarobkowej Polska ma już za sobą, wciąż nie brakuje chętnych do tego, by wyjechać z kraju za pracą choć na kilka miesięcy. Nie da się bowiem ukryć, że warunki proponowane przez zagranicznych pracodawców nadal są lepsze niż w Polsce. Trzeba jednak podejść do sprawy z głową i zastanowić się jak szukać pracy za granicą.

Agencje pracy

Najpewniejszym sposobem na znalezienie pracy jest skorzystanie z pomocy zarejestrowanej w KRAZ agencji. Posiadają one w swojej bazie pewne oferty i sprawdzonych pracodawców, którzy często zapewniają również zakwaterowanie. Możemy być więc spokojni, że nie spotka nas żadna przykra niespodzianka. Ponadto firma załatwi dla nas niezbędne formalności. Z podpisaną umową i opłaconym ubezpieczeniem możemy śmiało ruszać do pracy.

Ogłoszenia w internecie

Inną metodą poszukiwań jest samodzielne przeglądanie ogłoszeń w Internecie. Jeżeli decydujemy się na taki krok, nie zapominajmy sprawdzić wszelkimi możliwymi sposobami firmy, którą wybraliśmy. Z kolei kiedy prowadzimy już rozmowy z potencjalnym pracodawcą, pamiętajmy, że bardzo ważne jest nasze bezpieczeństwo, ponieważ w życiu mogą mieć miejsce różne zaskakujące wydarzenia. Zapytajmy o wszystkie nurtujące nas sprawy, poprośmy o wcześniejsze przesłanie umowy. Samodzielne poszukiwania wiążą się także ze znalezieniem zakwaterowania. Możemy poprosić o to pracodawcę, jednak on nie ma obowiązku nam pomóc. Pamiętajmy więc, że to dodatkowe zadanie, przed którym staniemy.

Szukanie pracy za granicą

Spore grono osób decyduje się na wyjazd w ciemno do wybranego kraju. Taki krok tłumaczą tym, że wiele ofert pracy nie jest zamieszczanych w internecie i łatwiej znaleźć zatrudnienie chodząc od drzwi do drzwi z wydrukowanym CV. Rzeczywiście taka metoda się czasami sprawdza i pozwala znaleźć ciekawe zajęcie. Wiąże się jednak również z niemałym ryzykiem. Może się bowiem zdarzyć, że nie znajdziemy pracy, a nasz wyjazd będzie miał raczej charakter turystyczny. W takim przypadku należy mieć wcześniej przygotowaną kwotę, która pozwoli nam przetrwać czas stracony na poszukiwaniach zatrudnienia. W razie niepowodzenia postanie nam cieszyć się z wakacji.

Niezależnie od sposobu poszukiwań, na który się zdecydujemy, warto podkreślić, że dobrze znać w stopniu komunikatywnym przynajmniej język angielski. Najcenniejsza jednak będzie umiejętność posługiwania się mową ojczystą kraju, do którego się wybieramy, znacząco zwiększy naszą konkurencyjność na tamtejszym rynku pracy.