Tapicer z doświadczeniem. Gdzie znajdzie pracę za granicą?

Istnieją zawody, które mimo upływu lat i coraz większego postępu technologicznego cieszą się niesłabnącą popularnością wśród pracodawców. Jednym z nich jest niewątpliwie tapicer. Jeśli jesteś doświadczonym pracownikiem, bez problemu znajdziesz pracę na wielu zagranicznych rynkach. Gdzie w szczególności?

Tapicer to zawód, który wymaga uprzedniego zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Osoba chcąca pracować w tej profesji musi najpierw ukończyć szkołę zawodową w klasie o właściwym profilu, a następnie zdać egzamin mistrzowski uprawniający do wykonywania zawodu. Dzięki temu przyszły tapicer zyskuje pełną wiedzę zarówno na temat teorii, jak i praktyki związanej z codzienną pracą rzemieślnika.

Do obowiązków tapicera należy zazwyczaj obijanie materiałem mebli, wnętrz samochodów, dekorowanie wyrobów tapicerskich czy samodzielne tworzenie tapicerowanych mebli. Jest to więc zawód, który wymaga wprawy, a nawet pewnego zmysłu artystycznego. Właśnie z tego powodu utalentowani i doświadczeni tapicerzy cieszą się ogromnym powodzeniem na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W których krajach Unii Europejskiej czeka praca dla tapicera?

Francja i Niemcy – raje dla tapicera

W związku z tym, że tapicerstwo to nieco zapomniany zawód, w którym z roku na rok kształci się coraz mniej młodych ludzi, praktycznie każdy kraj tzw. „starej UE” szuka pracowników doświadczonych w tym rzemiośle. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak szukanie pracy na dużych rynkach. To właśnie tam występuje największe zapotrzebowanie na pracowników takich jak tapicer. Praca we Francji czy w Niemczech nie będzie wymagała od nas dobrej znajomości języka obcego. Wystarczy jedynie poziom komunikatywny, pozwalający na przekazywanie podstawowych informacji.

Popyt na rzemieślników wykonujących ten zawód jest tak duży, że najważniejszym wymaganiem stawianym przed kandydatami jest odpowiedni staż pracy. Zarobki w zawodzie są przy tym dość wysokie – oscylują w okolicy 1700 euro. Pracodawcy często zapewniają przy tym darmowe zakwaterowanie i umowę z pełnym pakietem socjalnym.