porady praca za granicą

Szukasz pracy we Francji? Oto 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Francuski rynek pracy został otwarty dla Polaków w 2008r. Od tego momentu możesz bez jakichkolwiek ograniczeń podejmować pracę nad Sekwaną na takich samych zasadach, co obywatele francuscy. Jakie prawa przysługują pracownikom we Francji? Co możesz zyskać, decydując się na pracę za granicą? Francja – jako kierunek emigracji – staje się coraz bardziej popularna z kilku względów.

1. Praca przy winobraniu i… jako kierowca

Przeglądając aktualne oferty pracy we Francji, szybko przekonasz się, że najbardziej poszukiwaną grupą pracowników są budowlańcy i kierowcy. Szacuje się, że obecnie nad Sekwaną pracuje ok. 20 tys. kierowców. Pracę w tym zawodzie można znaleźć zarówno w firmach transportowych, jak i jako kierowca taksówki! Liczba taksówek jest we Francji regulowana prawnie, co sprawia, że zakładanie prywatnych firm przewozowych stało się dochodowym zajęciem. Co istotne, podjęcie pracy w charakterze kierowcy nie wymaga posiadania drogiej licencji dla taksówkarzy, a jedynie odpowiedniego pozwolenia, które jest znacznie tańsze. W trakcie sezonu letniego znajdziesz też najwięcej ofert pracy we Francji. Od zaraz są poszukiwane osoby przy zabiorach winogron, jabłek i innych owoców.

2. Krótszy tydzień pracy

Nad Sekwaną obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy co sprawia, że Francuzi uchodzą za najkrócej pracujący naród w Europie. Jest to przywilej, z którego mogą korzystać wszystkie grupy pracowników poza przedstawicielami handlowymi, kierownikami oraz służbą domową. Za przepracowanie większej liczby godzin przysługuje dodatek za nadgodziny.

3. Pracy szukaj w internecie

Wiesz już na jakie profity możesz liczyć pracując we Francji, w jakich zawodach znajdziesz zatrudnienie, warto więc się zastanowić, gdzie szukać pracy za granicą. Sposobów jest kilka. Przede wszystkim, będąc jeszcze w Polsce, zacznij przeglądać oferty pracy we Francji. Od zaraz poszukiwani są wykwalifikowani fachowcy, budowlańcy oraz pracownicy branży hotelarskiej i gastronomicznej. Warto również skorzystać z pomocy agencji pracy, zwłaszcza jeśli decydujesz się na wyjazd po raz pierwszy. Dzięki agencji zatrudnienia będziesz miał dostęp do aktualnych ofert pracy we Francji oraz otrzymasz pomoc w wypełnieniu niezbędnych formalności.

4. Z językiem lub bez

Przez długi czas Francja, jako kierunek emigracji, nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem wśród Polaków z kilku powodów. Przede wszystkim większość dobrze płatnych ofert wymagała od kandydata biegłej znajomości języka francuskiego. Aktualne oferty pracy we Francji pozwalają znaleźć zatrudnienie nawet osobom mówiącym jedynie po angielsku lub w ogóle nie posługującym się obcym językiem.