porady praca za granicą

Czy pracując za granicą muszę znać język obcy?

Wyjazd do pracy za granicę, zwłaszcza kiedy nie znamy języka kraju, do którego się wybieramy, może być stresujący. Obawiamy się tego, że nie porozumiemy się z pracodawcą czy współpracownikami, a przez to – nie wykonamy poprawnie swoich zadań. Jeszcze kilkanaście lat temu, praca za granicą bez znajomości języka była trudniejsza. Obecnie, w dobie globalizacji nie jet to już kluczowa umiejętność.

Jakie prace wybierać kiedy nie znam języka obcego?

Po pierwsze, w takiej sytuacji niezwykle pomocne są agencje pracy. Nie tylko zweryfikują za nas potencjalnego pracodawcę, ale również zajmą się formalnościami, które mogą sprawiać problem. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę za granicą i nie masz konkretnego miejsca wyjazdu, a zwłaszcza – nie znasz języka, polecamy proste prace sezonowe. Perfekcyjna znajomość języka wśród pracowników jest znikoma. Wystarczy tylko obserwować osobę, tłumaczącą Ci konkretne zadanie i wykonywać je możliwie jak najlepiej. Prace przy zbiorach owoców lub warzyw, pokojówki czy pracownicy taśmy produkcyjnej to zawody, które nie wymagają znajomości języka. Koordynatorzy są przyzwyczajeni do towarzystwa osób nie znających języka, dlatego dbają by przekazywać nieskomplikowane komunikaty.

Coraz częściej agencje pracy zatrudniają w takich miejscach np. polskich koordynatorów, którzy pomagają przyjezdnym zapoznać się z nowym miejscem i otoczeniem. Popularnym rozwiązaniem jest też wysyłanie zespołów pracowników, gdzie jeden z nich zna język kraju docelowego. Pozwala to na płynny przepływ informacji między pracodawcą a zatrudnionymi oraz ułatwia codzienne funkcjonowanie na obczyźnie.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli Twoje kwalifikacje pozwalają Ci na prace w bardziej wymagających zawodach typu spawacz, operator maszyny czy pracownik budowlany – również nie musisz się obawiać. Sytuacja jest podobna. Dodatkowo Twoje kompetencje czynią z Ciebie bardzo pożądanego pracownika – pracodawca jest więc w stanie przymknąć oko na brak znajomości języka. Warto powtórzyć jednak podstawowe zwroty, których można się spodziewać w zakładzie pracy, by uniknąć niefortunnych sytuacji. Tak czy inaczej, znajomość języka nie jest wymagana. Obsługa maszyn w większości krajów jest taka sama, więc mając nawet minimalne doświadczenie z pewnością dasz sobie radę. Umiejętność czytania rysunków technicznych często jest ważniejsza niż sam język obcy.

Minusy pracy bez znajomości języka

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że brak znajomości języka umożliwi Ci pracę głównie na wybranych, wyżej wymienionych stanowiskach. Nie mniej jednak, bez znajomości angielskiego, czy języka kraju w którym się znajdujesz, nie zyskasz szansy na awans. Jeżeli chcesz piąć się wyżej, lub zmienić profesję, musisz liczyć się z tym, że język, chociaż na poziomie komunikatywnym, będzie od Ciebie wymagany.

W dłuższej perspektywie może doskwierać Ci brak możliwości swobodnego rozmawiania z ludźmi i wąskie grono znajomych. Chociaż za granicami Polski jest bardzo dużo rodaków i zawsze znajdziesz kogoś z kim będzie można zamienić słowo lub dwa, może zdarzyć się tak, że trafisz do zespołu, w którym akurat Polaków nie będzie. Kolejny minus wiąże się z koniecznością polegania na innych w celu załatwienia sprawy w urzędzie czy u lekarza. Jeśli zdecydujesz się zostać za granicą na dłużej, będzie stopniowo przybywało formalności z których musisz się wywiązać, a tu język jest niezbędny.

Nauka za granicą

Na szczęście, wystarczy odrobina samozaparcia i silnej woli, aby w krótkim czasie przyswoić język na podstawowym poziomie. Są liczne przypadki, w których ludzie zaczynali właśnie jadąc do pracy za granicę. Takie sytuacje „wymuszają” na Tobie zapamiętywanie konkretnych zwrotów i słownictwa, niektórych rzeczy uczysz się nieświadomie poprzez codzienną praktykę. Prędzej czy później odważysz się rozmawiać z obcokrajowcami i coraz łatwiej przyjdzie Ci załatwianie spraw w banku czy w urzędzie.

Znajomość języka na początku przygody z pracą za granicą nie jest wymagana. Liczą się umiejętności i kompetencje, a przy mniej wymagających pracach jak sadownictwo czy produkcja – zapał do pracy. Tysiące Polaków rocznie decyduje się na taki wyjazd, by w krótkim czasie zarobić znacznie więcej niż oferuje polski rynek. Jeżeli jednak planujesz przedłużyć pobyt, chcesz przenieść się z rodziną lub założyć ją w obcym kraju – prędzej czy później znajomość języka będzie konieczna. Nie tylko ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie, ale również zapewni komfort i swobodę.