porady praca za granicą

Praca za granicą dla mężczyzn. Najpopularniejsze zawody

Poszukujesz zatrudnienia w innym kraju? W takim razie koniecznie sprawdź, którzy fachowcy cieszą się największą popularnością wśród zagranicznych pracodawców.

Według danych CBOS emigranci zarobkowi to w większości kobiety – w przeprowadzonym w 2015 roku badaniu do doświadczeń związanych z pracą za granicą przyznało się 20% pań i tylko 13% mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie są mile widziani na zagranicznych rynkach pracy. Wręcz przeciwnie. To samo badanie wykazało bowiem, że mają oni aż 1,64 razy większą szansę na zatrudnienie. Szczególnie, jeśli są wykonawcami najbardziej poszukiwanych zawodów. Sprawdź, którzy fachowcy bez problemu znajdą zatrudnienie na Zachodzie.

Praca za granicą dla mężczyzn? Najwięcej ofert w budownictwie

Jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych są obecnie pracownicy branży budowlanej i przemysłu. Pracodawcy poszukują zarówno osób z doświadczeniem, jak i niewykwalifikowanych robotników, którzy po okresie wdrożenia uzyskają wymagane umiejętności. Na niedobór siły roboczej w tym sektorze narzeka wiele krajów Europy Zachodniej – zarówno Niemcy, Francja i Wielka Brytania, jak i Norwegia czy Szwajcaria. Na najwyższe zarobki mogą przy tym liczyć wykonawcy takich zawodów jak spawacz, monter, hydraulik, ślusarz czy operator wózka widłowego. Niezależnie jednak od stopnia wykwalifikowania, zarobki pracownika branży budowlanej pracującego za granicą będą nieporównanie wyższe niż w Polsce.

W sezonie – praca przy zbiorach i w branży gastronomicznej

Duża część ofert pracy skierowanych do Polaków dotyczy również różnego rodzaju prac sezonowych – przy pielęgnacji roślin, w gospodarstwach rolnych czy przy zbiorze owoców i warzyw. W okresie wiosenno-letnim zwiększa się również zapotrzebowanie branży gastronomicznej, która poszukuje wówczas kucharzy, barmanów czy pomocy kuchennych.

Każdy z opisanych zawodów wymaga odpowiedniej wytrzymałości i kondycji fizycznej, dlatego przedstawiciele „brzydszej” płci są w nich bardzo mile widziani. Sezonowa praca za granicą dla mężczyzn to również doskonała opcja dla studentów, którzy nie szukają stałego zatrudnienia, a jedynie sposobu na zarobienie atrakcyjnych pieniędzy w trakcie wakacji.

Polscy pracownicy mają duże szanse na znalezienie zatrudnienia za granicą, szczególnie jeśli są wykonawcami wyżej opisanych zawodów. Praca za granicą dla mężczyzn czeka jednak nie tylko na wymienionych fachowców – aby się o tym przekonać, warto śledzić najnowsze ogłoszenia.