porady praca za granicą

Praca w Niemczech – 5 najważniejszych faktów

Niemiecki rynek pracy jest dla Polaków atrakcyjny z wielu względów. Podejmując zatrudnienie na niemieckich warunkach, pracownicy mogą liczyć na wyższe zarobki, dłuższy niż w Polsce płatny urlop oraz wysokie świadczenia rodzinne. To najważniejsze powody, dla których Polacy decydują się na podjęcie pracy za granicą. Niemcy stały się tym samym drugim po Wielkiej Brytanii najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji.

1. Równe prawa dla wszystkich

Polacy mogą swobodnie pracować w Niemczech od 2011r. Dopiero wówczas, po siedmioletnim okresie przejściowym, niemiecki rynek pracy został dla nas całkowicie otwarty. Obywatele Polski nie muszą mieć żadnych pozwoleń na pracę na terenie Niemiec, przysługują im takie same prawa i obowiązki, jak innym pracownikom.

2. Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Istnieje kilka sposobów poszukiwania pracy za granicą. Niemcy oferują bezrobotnym pomoc za pośrednictwem urzędu pracy. Po dokonaniu rejestracji w jednym z regionalnych urzędów uzyskasz pomoc od pośrednika oraz wskazówki dotyczące wypełnienia wszystkich niezbędnych formalności. W jakich zawodach jest praca w Niemczech? Od zaraz są poszukiwani przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy fizyczni: ślusarze, elektrycy lub spawacze.

3. W tych zawodach jest praca

Chociaż w Niemczech na najwyższe zarobki mogą liczyć wysoko wykwalifikowani specjaliści biegle posługujący się językiem niemieckim, stale wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w gastronomii, hotelarstwie, domach opieki oraz budownictwie. Osoby, które decydują się na wyjazd, otrzymują znacznie wyższe niż w Polsce wynagrodzenie, za wykonywanie tej samej pracy za granicą. Niemcy to atrakcyjny kierunek emigracji zarówno dla lekarzy, inżynierów i informatyków, ale także pracowników fizycznych, nie znających języka niemieckiego.

4. Konieczność zameldowania

Decydując się na wyjazd do Niemiec – bez względu z jakiego powodu – mamy obowiązek zalegalizować swój pobyt trwający powyżej trzech miesięcy. Na dopełnienie formalności meldunkowych mamy jedynie 7 dni (w niektórych landach 14). Jeśli planujemy pozostać w Niemczech dłużej niż 90 dni, powinniśmy wystąpić o prawo pobytu wydawane przez urząd imigracyjny.

5. Warunki zatrudnienia

Jakie jeszcze korzyści może nam przynieść praca za granicą? Niemcy po otwarciu swojego rynku pracy nie mogą dyskryminować pracowników ze względu na narodowość i płacę, co oznacza, że Polacy, którzy wyjeżdżają za Odrę są zatrudniani na umowach o pracę wraz z ubezpieczeniem chorobowym, emerytalnym oraz na wypadek bezrobocia i sprawowania opieki.