Praca dla Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Według badań CBOS jedynie 5% Polaków z zadowoleniem przyjęło wyniki referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wielu naszych rodaków zastanawia się, czy nadal będzie możliwa praca w Wielkiej Brytanii.

Ta kwestia jest niezwykle ważna. Ewentualne zamknięcie brytyjskiego rynku pracy na imigrantów miałoby dotyczyć kilkuset tysięcy Polaków. Jednak na dzień dzisiejszy tak zwany Brexit nie ma większego wpływu na warunki podejmowania pracy w UK. Na jakiekolwiek realne zmiany w tym zakresie będzie trzeba poczekać co najmniej kilka lat. Polacy nadal mogą korzystać ze swobody zawierania umów, jaką gwarantuje Unia Europejska. Ponadto praca w Wielkiej Brytanii nadal jest chętnie oferowana naszym rodakom przez pracodawców z UK. Póki co referendum w tym zakresie jeszcze nic nie zmieniło.

Polacy na brytyjskim rynku pracy

Tak zwani „wyspiarze” mają opinię niezwykle praktycznych osób. Wiedzą także i to, że nie są w stanie zapełnić wakatów zatrudniając tylko i wyłącznie Brytyjczyków. Brytyjskie firmy cenią sobie wysokie kwalifikacje polskich specjalistów i raczej szybko z nich nie zrezygnują. Nie ulegnie to zmianie wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przekształcone mogą zostać jedynie przepisy prawa regulujące warunki zatrudnienia obcokrajowców.
Należy mieć na względzie także i to, że możliwość pracy za granicą nie jest zasługą tylko i wyłącznie UE. Polacy z powodzeniem znajdują zatrudnienie również i w tych krajach, które nie należą do struktur unijnych. Przykładem może być Norwegia, Szwajcaria czy Islandia.

Z tego względu nie dziwią opinie wypowiadane przez większość specjalistów. Według nich Brexit nie oznacza zamknięcia brytyjskiego rynku pracy dla Polaków. Wielka Brytania może pozostać jednym z trzech najpopularniejszych kierunków wyjazdów zarobkowych, nawet po wyjściu z Unii. Utrudnione mogą jednak zostać procedury związane z podjęciem nowej pracy. W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług agencji pracy. To ona zajmie się wtedy kwestią dopełnienia formalności.

Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii?

Już teraz wsparcie agencji pracy jest najłatwiejszym sposobem szukania zatrudnienia na wyspach. Dzięki niej można zapoznać się z wieloma ofertami pracy, z różnych regionów oraz branż. Rekrutacja odbywa się jeszcze w Polsce, a za granicę pracownik wyjeżdża mając już zagwarantowane miejsce pracy. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Zwłaszcza że część pracodawców oferuje zwrot poniesionych kosztów dojazdu. Tak komfortowe rozwiązanie nie jest jednak oferowane wszystkim. Informacja na ten temat znajduje się przeważnie w treści ogłoszenia.