porady praca za granicą

Praca dla kierowcy. Jakie uprawnienia przydadzą się kandydatowi?

Zawodowi kierowcy z łatwością znajdą zatrudnienie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W obu przypadkach mogą liczyć oni na wysoką pensję, choć oczywiście zagraniczni pracodawcy proponują wyższe stawki. W przeliczeniu na złotówki daje to wynagrodzenie nawet kilkukrotnie wyższe niż w polskim przedsiębiorstwie. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanawia szukać zatrudnienia w krajach Europy Zachodniej. Sprawdź, jakie wymagania stawiają przed kierowcami europejskie firmy.

Aby podjąć pracę kierowcy, trzeba spełniać określone kryteria. Zawodowym kierowcą może zostać osoba pełnoletnia, która zdobyła odpowiednie uprawienia. Wśród nich warto wymienić:

  1. Prawo jazdy odpowiedniej kategorii

    W zależności od tego, jakiego rodzaju pojazdy chcesz prowadzić, potrzebujesz wyrobić odpowiednią kategorię prawa jazdy. W przypadku osób chcących podjąć pracę kierowcy aut osobowych wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B i kilka lat doświadczenia za kierownicą. Jest to jednak najmniej liczna grupa zatrudnionych na tym stanowisku.
    Największe zapotrzebowanie dotyczy osób, których zadaniem będzie transport wielkogabarytowy. Zrobienie prawa jazdy kategorii C czy C+E to duży koszt. Warto potraktować to jako inwestycję w przyszłość. Zwłaszcza że zatrudnienie za granicą szybko pozwoli z nawiązką odzyskać wydane na szkolenie pieniądze. Należy mieć świadomość, że taka praca dla kierowcy będzie wiązała się częstą nieobecnością w domu.

  2. Uprawnienia zawodowe

    Kierowcy samochodów ciężarowych muszą posiadać również aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej. Aby je uzyskać należy przejść odpowiednie przeszkolenie i zdać egzamin państwowy. Świadectwo odnawiać należy co pięć lat poprzez szkolenia okresowe. Sam kurs trwa kilkadziesiąt godzin i jest źródłem wiedzy dotyczącej bezpiecznej jazdy i pierwszej pomocy. Jego cena takiego waha się od 400 do nawet 1200 złotych. Uzyskane świadectwo odnawiać należy co pięć lat poprzez szkolenia okresowe.
    Korzystne okazać może się również uzyskanie uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych, takich jak: materiały wybuchowe, zapalne, promieniotwórcze lub żrące. Co istotne – otrzymane w Polsce zaświadczenie jest honorowane również za granicą. Kurs kończy się egzaminem pisemnym w formie testu. Zarówno w Niemczech, jak i Holandii i Francji czeka praca dla kierowcy z takimi kwalifikacjami.

Praca dla kierowcy – łatwiej z doświadczonym pośrednikiem

Jeżeli już posiadasz wszystkie umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu kierowcy, koniecznie zapoznaj się z aktualnymi ogłoszeniami o pracę. Zastanów się, czy lepiej będziesz czuł się w transporcie krajowym, czy też chętnie podejmiesz się dalekich dystansów. Z pewnością ten drugi wybór będzie wiązał się z wyższym wynagrodzeniem. Nieocenionym wsparciem w znalezieniu zatrudnienia będzie z pewnością agencja pracy, która pomoże w wyszukaniu rzetelnego pracodawcy i dopełnieniu wszelkich formalności.