Popularne zawody we Francji

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2014 roku liczba Polaków przebywających na terenie Francji w celach zarobkowych wyniosła 63 tysiące. Porównując te wyniki z danymi z lat poprzednich, widać, że mieszkańcy Polski coraz chętniej wybierają kraj nad Sekwaną, jako atrakcyjny kierunek emigracji zarobkowej. Jakie zawody cieszą się we Francji największą popularnością?

Elektryk

Praca dla elektryka we Francji jest z pewnością dobrym rozwiązaniem w przypadku fachowców, którzy mają problem ze znalezieniem zatrudnienia w Polsce lub dostają zbyt niskie wynagrodzenie. Osoby, które posługują się językiem francuskim (lub angielskim) przynajmniej w stopniu komunikatywnym oraz mają aktualne uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich), będą mieć znacznie większe możliwości zarobkowe za granicą, niż w kraju. Szacuje się, że nad Sekwaną elektryk otrzymuje nawet 1400 euro miesięcznie, co sprawia, że jest to jeden z lepiej płatnych zawodów we Francji.

Budowlaniec

Branża budowlana jest z pewnością najczęściej i najchętniej wybieranym przez Polaków sektorem zarobkowym we Francji. W związku z bardzo dobrą opinię o polskich pracownikach budowlanych, nad Sekwaną poszukiwani są murarze, stolarze, dekarze, spawacze, monterzy oraz hydraulicy. Nie brakuje również ofert “praca elektryk Francja” dla fachowców ze specjalistycznym przygotowaniem oraz doświadczeniem zawodowym. Polscy budowlańcy są za granicą doceniani przede wszystkim za wysoką jakość usług, rzetelność, sumienność oraz wysokie kwalifikacje zawodowe.

Pomoc kuchenna

Praca w gastronomii i hotelarstwie jest atrakcyjna dla Polaków emigrujących do Francji z kilku powodów. W okresie letnim nad Sekwanę wyjeżdżają najczęściej studenci i maturzyści, którzy podejmując zatrudnienie jako kelnerzy lub pomoc kuchenna, mogą w krótkim czasie zarobić dodatkowe pieniądze, a przy okazji ciekawie spędzić wakacje. Branża gastronomiczna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków głównie ze względu na stosunkowo wysokie zarobki. Osoby znające biegle język francuski, pracujące w roli kucharza lub kierownika sali, mają szansę na wynagrodzenie w wysokości od 1400 do nawet 1700 euro miesięcznie.