Na czym polega obsługa personalna eventów?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieję, że duże imprezy – targi, konferencje czy na przykład zloty miłośników zabytkowych samochodów, odbywają się w miłej atmosferze, a zaplanowane atrakcje mają miejsce dokładnie wtedy, kiedy powinny? Wszystko to zasługa osób zajmujących się obsługą eventów. Sprawdź, na czym dokładnie polega ich praca.

Obsługa personalna eventów dzieli się zasadniczo na kilka specjalizacji. W organizacji wydarzenia – oprócz ekipy technicznej – biorą udział m.in. hostessy, koordynatorzy i konferansjerzy. Jakie zadania są stawiane przed każdą z wymienionych grup?

Hostessa – nie tylko aparycja

Wielu osobom wydaje się, że hostessa to zajęcie zarezerwowane dla atrakcyjnych kobiet. To nie jest prawda!. Uroda z pewnością może pomóc, ale kluczowa jest umiejętność rozwiązywania problemów i odpowiednie, życzliwe, podejście do ludzi. Właśnie te cechy pozwalają szybko reagować na potrzeby osób odwiedzających imprezę i dbać na ich dobre samopoczucie. Do innych obowiązków hostess należą (w zależności od charakteru eventu) rozdawanie ulotek i dyplomów czy witanie gości. Zarobki na stanowisku hostessy są dość atrakcyjnie (od 10 złotych za godzinę). To idealna praca dorywcza dla uczennic i studentek, które są gotowe poświęcić wolny weekend dla przyzwoitego zarobku.

Koordynator – mózg operacji

Osoba na stanowisku koordynatora odpowiedzialna jest za planowanie i realizowanie harmonogramu imprez, a często także za pozyskiwanie partnerów i sponsorów. Pod jej nadzór podlegają m.in. hostessy i pracownicy techniczni. Praca tego typu wymaga bardzo dobrej organizacji, komunikatywności i asertywności. Wiele firm – z uwagi na związaną z tym zajęciem odpowiedzialność – wymaga od kandydatów wcześniejszego doświadczenia w tym zawodzie. Wynagrodzenie koordynatora jest zależne od doświadczenia i renomy eventu.

Konferansjer – mistrz ceremonii

Praca konferansjera polega na prowadzeniu imprezy, konferencji lub innych wydarzeń. Ma on za zadanie zapowiadać poszczególne części programu, przeprowadzać wywiady z gośćmi, zabawiać zgromadzonych anegdotami czy dowcipami. To zajęcie idealne dla osób pewnych siebie, przebojowych i lubiących kontakt z ludźmi. Zarobki w tym fachu mogą być atrakcyjne, jednak w dużej mierze uzależnione są od doświadczenia i rodzaju prowadzonego eventu.