Monter paneli słonecznych – praca z przyszłością?

Coraz większa popularność odnawialnych źródeł energii (OZE) tworzy na polskim rynku nowe typy miejsc pracy. Przykładem niespotykanego wcześniej zawodu jest monter paneli fotowoltanicznych (zwanych inaczej słonecznymi). Co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenia niezbędne do wykonywania tego fachu?

Choć w Polsce energia słoneczna wciąż nie jest wykorzystywana w takim stopniu, jak na przykład u naszych zachodnich sąsiadów, niewątpliwie rośnie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Wzrost popularności OZE wymógł z kolei odpowiednie regulacje prawne. Ministerstwo Gospodarki w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii zaprezentowało szczegółowe wymagania, które powinien spełniać monter paneli słonecznych.

Monter paneli słonecznych – wymagania

Według regulacji polskiego prawa (zgodnej z wymogami dyrektywy unijnej 2009/28/WE) monter paneli fotowoltanicznych (jak i systemów geotermalnych, pieców na biomasę, kolektorów słonecznych itp.) musi posiadać certyfikat uprawniający go do wykonywania tego zawodu. Dokument jest ważny przez 5 lat. Osoby ubiegające się o zezwolenia muszą mieć minimum zawodowe wykształcenie, trzy lata doświadczenia w instalacji urządzeń (np. sanitarnych, chłodniczych, elektrycznych), zaświadczenie o niekaralności oraz ukończony kurs instalatora mikrourządzeń (przeprowadzany w akredytowanej placówce). Po skończonym kursie w terminie 12 miesięcy muszą z kolei zdać egzamin poświadczający ich umiejętności w instalacji danego typu urządzeń.

Czy warto podjąć pracę w tym zawodzie?

Polityka Unii Europejskiej związana z odnawialnymi źródłami energii sprawia, że coraz więcej firm, a nawet gospodarstw domowych decyduje się na montaż paneli słonecznych. Praca przy instalacji tego typu systemów jest więc pewnym zarobkiem. Dodatkowo, kwalifikacje zdobyte w tym zawodzie dają szansę na znalezienie zatrudnienia również poza granicami naszego kraju – we Francji, Niemczech czy Holandii. Uzyskanie certyfikatu montera paneli słonecznych jest więc inwestycją, która może przynieść długofalowe korzyści.