porady praca za granicą

Kiedy zacząć szukać pracy tymczasowej na wakacje?

Wiosenne słońce przywodzi na myśl zbliżające się wakacje, czas odpoczynku i relaksu. Jednak nie dla wszystkich. Znaczna ilość osób, szczególnie młodzieży licealnej i studentów, marzy o podjęciu pracy na wakacje za granicą. Kiedy zacząć jej szukać, żeby zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia?

Sezonowe branże

Miesiące letnie to czas, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. Wiele firm ogranicza swoją działalność w okresie zimowym, z racji sezonowości swojego biznesu. Do takich gałęzi gospodarki zaliczane jest rolnictwo, ogrodnictwo, budownictwo, ale też turystyka, hotelarstwo i powiązane z nimi zawody. Warto już wcześniej zastanowić się, jaka branża nas interesuje. Przykładowo – jeżeli chcemy wyjechać, żeby pracować przy zbiorach owoców, np. truskawek, kwiecień to ostatni dzwonek, żeby rozpocząć poszukiwania. Wynika to z faktu, że pracodawcy jak najszybciej chcą znaleźć odpowiednich pracowników i dość wcześnie zamieszczają ogłoszenia.

Pracownik potrzebny na lato

Inną przyczyną zatrudniania nowych pracowników jest sezonowy wzrost ilości pracy: dotyczy to przede wszystkim ofert związanych z turystyką, hotelarstwem, ale także – z gastronomią. Tutaj również warto zacząć poszukiwania już w miesiącach wiosennych. Wynika to z tego, że sezonowa praca za granicą cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego im później zaczniemy szukać, tym nasze szanse na zatrudnienie będą mniejsze, ponieważ na początku nowego sezonu na jedno miejsce (w zależności od państwa) przypada nawet 20-30 chętnych. Wiosenne poszukiwania z pewnością sprawią, że konkurencja będzie mniejsza.

Czas urlopów

Lipiec i sierpień to miesiące, w których wiele przedsiębiorstw zmaga się z tymczasowym deficytem pracowników spowodowanym okresem urlopowym. To zwiększa szansę na znalezienie pracy lub odbycie stażu w firmach związanych z administracją, marketingiem, IT – dużo ofert dotyczy pracy w biurze. Można wykorzystać swoją szansę i zdobyć doświadczenie w międzynarodowym przedsiębiorstwie. W takich firmach jednak trudniej znaleźć zatrudnienie, ponieważ nie ma mowy o przyjęciu osób przypadkowych. Koniec kwietnia i maj to najlepsze miesiące na poszukiwania, ponieważ sam proces rekrutacji z pewnością zajmie niemało czasu.

Wniosek nasuwa się prosty: jeżeli poszukujesz pracy na wakacje za granicą, kwiecień i maj to najlepsze miesiące na rozpoczęcie przeglądania ofert i rozsyłania CV.