porady praca za granicą

Jesteś stolarzem? Dowiedz się, co zyskasz pracując we Francji

Chociaż Francja nie jest głównym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków (znacznie częściej wybieramy Niemcy i Wielką Brytanię), jest to rynek, który w dalszym ciągu daje wiele możliwości. Nad Sekwaną poszukiwani są przede wszystkim pracownicy z branży budowlanej. Zatrudnienie bez trudu znajdzie cieśla, murarz, czy stolarz. Francja może być atrakcyjnym miejscem pracy z wielu powodów.

Po pierwsze: wysokie zarobki

Pomimo że Polacy szukają zwykle zatrudnienia na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, to właśnie Francja jest krajem, w którym można zarobić najwięcej. Decydują o tym przede wszystkim wysokie stawki wynagrodzenia oraz bardzo dobrze płatne godziny ponadwymiarowe. Praca dla stolarza lub hydraulika może przynieść zarobki w wysokości nawet 1,5 tys. euro miesięcznie.

Po drugie: krótszy czas pracy

We Francji obowiązuje najkrótszy czas pracy w Europie. Zgodnie z tamtejszym prawem, tygodniowy limit pracy nad Sekwaną wynosi 35 godzin. Dla porównania w pozostałych krajach Unii Europejskiej (także w Polsce) to 40 godzin tygodniowo. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli pracodawca deleguje swoich pracowników do Francji na podstawie polskiego kodeksu pracy, obowiązują go przepisy ustanowione we francuskim prawie pracy. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, praca dla stolarza, która w Polsce wynosi 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, będzie płatna znacznie lepiej we Francji ze względu na 5 godzin nadliczbowych, które przepracuje stolarz.

Po trzecie: zapotrzebowanie na specjalistów

Obserwując francuski rynek pracy, widać wyraźnie, że najchętniej poszukiwani są wykwalifikowani fachowcy z branży budowlanej. Szacuje się, że niektóre firmy zatrudniają ok. 20 – 40% pracowników z Polski. Atrakcyjne oferty znajdzie nad Sekwaną hydraulik, cieśla, dekarz, monter płyt kartonowo-gipsowych oraz stolarz aluminium. Praca w tych zawodach wymaga dużej skrupulatności i sumienności, której Polakom nie brakuje. Marka, jaką wyrobili sobie specjaliści z nad Wisły powoduje, że mogą liczyć we Francji na atrakcyjne warunki zatrudnienia i naprawdę wysokie zarobki.