porady praca za granicą

Interesuje Cię praca dla zbrojarza? Dowiedz się, gdzie znajdziesz zatrudnienie

Fachowcy budowlani są najczęściej poszukiwaną grupą pracowników za granicą. Polscy budowlańcy są doceniani ze względu na wysokie kompetencje, uczciwość oraz sumienne wykonywanie obowiązków. Na jakie korzyści mogą liczyć murarze, hydraulicy i zbrojarze wyjeżdżający do Francji?

Większy wybór ofert pracy

Francuski rynek pracy oferuje szereg możliwości zarówno dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, jak również pracowników fizycznych. Posiadane uprawnienia, doświadczenie zawodowe oraz stopień znajomości języka obcego będą jednak w dużej mierze decydowały o wysokości zarobków. Nie zmienia to faktu, że we Francji praca dla zbrojarza, murarza czy spawacza jest źródłem wysokich dochodów. Co równie istotne, zapotrzebowanie na pracowników budowlanych z Polski stale rośnie. Szacuje się, że niektóre firmy nad Sekwaną zatrudniają już nawet 40% pracowników z Polski.

Wyższe stawki

W związku z tym, że od 2008 roku Polacy mają nieograniczony dostęp do francuskiego rynku pracy, osoby emigrujące nad Sekwanę mogą liczyć na takie same stawki zatrudnienia, co osoby mieszkające we Francji. Od 1 stycznia 2016 roku minimalna płaca we Francji wynosi 1466,62euro brutto miesięcznie przy 35-cio tygodniowym czasie pracy. Jest to główny powód, dla którego warto rozważyć Francję jako kierunek wyjazdu w celach zarobkowych. Dodatkową korzyścią jest z pewnością fakt, że nad Sekwaną obowiązuje krótszy niż w Polsce, bo 35-godzinny tydzień pracy. Oprócz tego, w przypadku braku szczególnych postanowień układów zbiorowych, nadliczbowe godziny w rozliczeniu tygodniowym, są płatne dodatkowe 25% od regularnej stawki za pierwsze 8 godzin (od 36 do 43 godziny pracy) i 50% za kolejne. Szacuje się, że osoby, które poszukują zatrudnienia w kategorii “praca zbrojarz Francja” mogą otrzymać w przeliczeniu nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Koszty utrzymania

Wiele emigrujących osób obawia się, że pomimo wysokich zarobków, jakie otrzymają za granicą, nie będą mogli odkładać dodatkowych funduszy ze względu na wysokie koszty utrzymania w innym kraju. Wydaje się, że w przypadku Francji różnica w wydatkach ponoszonych na czynsz i wyżywienie jest porównywalna do tych, jakie należy ponieść w Polsce. Dodatkowo, w przypadku branży budowlanej zdarza się, że pracodawca pokrywa koszty związane z zakwaterowaniem oraz dojazdem do miejsca pracy za granicą.