porady praca za granicą

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę jako pomocnik budowlany?

Polscy fachowcy z branży budowlanej są niezwykle cenieni na Zachodzie. Zagraniczne firmy upodobały sobie naszych budowlańców nie tylko ze względu na atrakcyjne koszty zatrudnienia, ale również wysoką jakość oferowanych usług i fachowe podejście. Co najważniejsze, na pracę za granicą mogą liczyć nie tylko wykwalifikowani specjaliści, ale również osoby bez dużego doświadczenia. W tym również pomocnicy budowlani. Zobacz, na czym polega ich zajęcie i które rynki pracy są dla nich najatrakcyjniejsze.

Pomocnik budowlany – podstawowe obowiązki

Do głównych zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy wsparcie pracowników wykwalifikowanych – elektryków, murarzy, dekarzy czy stolarzy. Pomocnik budowlany zajmuje się między innymi przygotowaniem materiałów, przy pomocy których specjalista będzie później wykonywał swoją pracę, może również wykonywać nieskomplikowane prace remontowe czy porządkowe.
Opisywany zawód nie wymaga zazwyczaj wcześniejszego przyuczenia, jednak prawie zawsze wiąże się z noszeniem ciężkich przedmiotów – z tego powodu kandydaci powinni cechować się odpowiednią wytrzymałością i siłą fizyczną. Istotne okażą się również pewne cechy osobowości – skrupulatność, cierpliwość i zaangażowanie. Tak jak w przypadku każdej pracy podejmowanej poza granicami kraju, dodatkowym atutem będzie znajomość języka obcego, która pozwala na swobodną komunikację w zespole.
Zatrudnienie w tym zawodzie bardzo często znajdują osoby młode, bez wcześniejszego doświadczenia w pracy na budowie. W większości przypadków pracownicy – po zdobyciu odpowiedniego stażu pracy i odbyciu szkoleń – mają możliwość awansu zawodowego, który wiąże się również z podniesieniem zarobków.

Gdzie szukać pracy w tym zawodzie?

Najwięcej ofert zatrudnienia pomocnik budowlany znajdzie na niemieckim, francuskim i holenderskim rynku pracy. Tamtejsze firmy kuszą polskich pracowników nie tylko bardzo dobrymi warunkami pracy (w tym bogatym zapleczem socjalnym), ale również atrakcyjnym wynagrodzeniem. Przed podpisaniem umowy warto jednak sprawdzić rzetelność danego pracodawcy. Świetnym sposobem na znalezienie solidnego miejsca pracy będzie również skorzystanie z usług agencji pośrednictwa, która weryfikuje każde ogłoszenie przed zamieszczeniem go na swojej stronie.