Domki z piernika, jarmarki, sylwestrowe bale czyli jak świętują Francuzi i Niemcy

Każdy kraj ma swoje tradycje świętowania ważnych dni w roku kalendarzowym. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok są obchodzone niemalże w każdym europejskim kraju, choć ich celebrowanie może wyglądać bardzo różnie. Zobaczmy, jakie zwyczaje funkcjonują we Francji i Niemczech.

Niemieckie choinki i barwne jarmarki

W Niemczech o z zbliżających się świętach Bożego Narodzenia świadczą pojawiające się w centrum świąteczne jarmarki i kiermasze (Weinachtsmärkt). Można się tam napić grzańca, zjeść ciepłe przysmaki oraz kupić dekoracje i drobne prezenty świąteczne. Jest to niemiecka tradycja, która zdobyła popularność w Polsce i na świecie. Innym niemieckim zwyczajem są także pięknie udekorowane choinki, które pojawiły się w niemieckich domach już w XV i XVI wieku. Inaczej niż w Polsce podczas kolacji wigilijnej Niemcy nie łamią się opłatkiem ani nie przestrzegają postu, a prezenty wręczają sobie pierwszego dnia świąt.

Piernikowe święta we Francji

Francuskie Boże Narodzenie czyli Noël trwa tylko jeden dzień czyli 25 grudnia. Podobnie jak w Niemczech na początku Adwentu dzieci otrzymują tzw. Calendrier de l’Avent (Kalendarz  adwentowy) i każdego dnia Adwentu zjadają ukryte pod kolejnymi datami czekoladki. Na świąteczny obiad Francuzi wybierają zgodnie z tradycją wędzonego łososia, gęsią wątróbkę, białą kaszankę lub ostrygi. Typowe francuskie święto Bożego Narodzenia kojarzone jest także z mszą świętą z chorałami, wszelkimi wypiekami z masy piernikowej, zaczynając od domków z piernika, a kończąc na piernikowych kalendarzach adwentowych; z dekoracjami z tkaniny, girlandami oraz światełkami.

Witając Nowy Rok

Tradycja witania Nowego Roku w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia jest międzynarodowa. Organizowanym tej nocy balom sylwestrowym i imprezom towarzyszą pokazy fajerwerków oraz symboliczne otwarcie i skosztowanie szampana tuż po północy. Zarówno w Niemczech jak i we Francji, największa sylwestrowa zabawa ma miejsce w stolicy państwa. Niemcy gromadzą się licznie pod Bramą Brandenburską w Berlinie, a Francuzi na Polach Elizejskich, przy Łuku Tryumfalnym i przy wieży Eiffla w Paryżu.

Podczas gdy młodzi Francuzi witają Nowy Rok w dyskotekach, klubach i innych lokalach tanecznych, starsi w tę noc rozkoszują swoje podniebienie ostrygami,  foie gras, polędwicą wołową oraz serami i deserami, którym towarzyszy trunek tego wieczoru – szampan. Z kolei specyficzną sylwestrową tradycją Niemców jest tzw. Bleigiessen i polega na topieniu małej ilości ołowiu nad srebrną łyżką, a następnie jego schłodzenie w zimnej wodzie. Otrzymany kształt odczytuje się jako symbol szczęścia w nadchodzącym roku.

Co kraj to obyczaj

Narodowe tradycje zapewniają nie tylko unikatowość i oryginalność w celebrowaniu świąt przez dany kraj, ale także sprawiają, że świąteczny dzień staje się bardziej magiczny, wyjątkowy i po prostu warto czekać na niego przez kolejny rok. Przysłowie „co kraj to obyczaj” w tym przypadku oznacza wspaniałą różnorodność w świętowaniu tego, co ważne i gromadzące wokół siebie mieszkańców każdego kraju.