porady praca za granicą

Kto znajdzie pracę w stoczni?

Praca w stoczni to bardzo dobrze płatne zajęcie, choć często wymagające. Nic więc dziwnego, że chętnych do objęcia stanowisk w tej branży nie brakuje. Jesteś ciekawy, wykonawcy których zawodów są szczególnie mile widziany w stoczniach? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Polskie stocznie są cenione za granicą i należą do jednych z największych na świecie. Nasi fachowcy znajdą zatem zatrudnienie w krajowym przemyśle, ale nie tylko. Wielu Polaków pracuje w niemieckich stoczniach. W latach 90. przeszły one poważną restrukturyzację i w tym momencie są pewnym miejscem zatrudnienia dla tysięcy pracowników. Ta gałąź przemysłu jest stale dotowany przez niemiecki rząd, który inwestuje przede wszystkim w rozwój nowatorskich technologii. Dzięki temu jest to niezwykle atrakcyjny pracodawca nie tylko dla mieszkańców regionu, ale również dla naszych rodaków szukających zatrudnienia za granicą.

Praca w stoczni – kto okaże się potrzebny?

W większości zakładów pracy w tej branży zatrudniani są specjaliści wielu dziedzin, ponieważ zakres wykonywanych prac jest naprawdę szeroki. Obejmuje on między innymi projektowanie i budowę okrętów, naprawy starych statków oraz rozbiórkę uszkodzonych maszyn. Potrzebni okażą się więc zarówno inżynierowie i projektanci, jak i spawacze, szlifierzy konstrukcji stalowych, a także operatorzy CNC oraz monterzy kadłubów. Są to stanowiska, na które poszukuje się zazwyczaj osób z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami potwierdzonymi zaświadczeniem o przebytych szkoleniach.

Jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników?

Praca w stoczni uzależniona jest od kilku czynników – jej intensywność wiąże się z sezonem i ilością zleceń, które w danym momencie ma do wykonania przedsiębiorstwo. Najczęściej poszukiwani są spawacze, monterzy oraz kowale. Doświadczony specjalista z aktualnymi uprawnieniami bez problemu powinien znaleźć zatrudnienie w firmie tego typu. Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów osób, które interesuje praca w stoczni, są oczywiście kraje nadmorskie – Holandia, Niemcy, Norwegia i Szwecja. Pierwsze z wymienionych państw stają się dla Polaków coraz atrakcyjniejsze z uwagi na korzystny kurs Euro.

O czym warto pamiętać?

Jak w przypadku każdej pracy za granicą, pomocna okaże się przynajmniej komunikatywna znajomość języka. Przed poszukiwaniem zatrudnienia warto również zebrać wszystkie dokumenty poświadczające nabyte uprawnienia oraz referencje od byłych pracodawców. Te dokumenty mogą okazać się niezwykle przydatne w procesie rekrutacji. Warto też mieć na uwadze, że pomoc w poszukiwaniu pracy w stoczni mogą zapewnić agencje pracy tymczasowej – dzięki ich wsparciu znalezienie legalnego i dobrze płatnego zatrudnienia będzie dużo łatwiejsze.