Zwrot podatku z Francji – jak go odzyskać?
Każdy, kto pracuje za granicą, musi odpowiednio się rozliczać, aby jego działania były traktowane legalnie. We Francji będąc zatrudnionym na umowę o pracę, należy samodzielnie odprowadzać podatek dochodowy. Wcześniej trzeba było w ciągu roku dokonywać wszelkich zmian, które miały wpływ na rozliczenie. Natomiast od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje system poboru składek na poczet podatku dochodowego. Odpowiednie kwoty pobierają pracodawcy z wynagrodzenia swojego pracownika. System ten nazywany jest Pay As You Earn w skrócie PAYE. Jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej we Francji, możliwy jest zwrot podatku VAT od zakupionych towarów i usług.
Zwroty podatku z Francji – jak go odzyskać?
Przedsiębiorcy, którzy działają na terenie Francji, mogą starać się o zwrot częściowych kosztów, które ponoszą. Aby otrzymać zwrot podatku VAT zapłaconego we Francji, należy spełnić takie warunki jak:
- brak siedziby firmy we Francji,
- niezarejestrowany płatnik VAT we Francji,
- zarejestrowany czynny podatnik VAT w Polsce,
- zakupione towary i usługi muszą być związane z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Obecnie stawka VAT we Francji wynosi 20%. Jest to podstawowa kwota, która dotyczy np. kosztów paliwa czy innych opłat drogowych. Natomiast występują także obniżone stawki, które wynoszą 10%, 5,5% oraz 2,1%. Od tych danych rozliczane są wszystkie złożone deklaracje. Aby uzyskać zwroty podatku z Francji należy złożyć tylko wniosek do Urzędu Skarbowego. Nie są wymagane dodatkowe dokumenty tj. np. faktury za nabyte towary czy usługi.
Zobacz oferty pracy we Francji
Zwroty podatku z Francji – ile można dostać?
Urząd Skarbowy we Francji na wydanie decyzji ma 4 miesiące od daty złożenia wniosku. Podczas rozpatrywania wniosku możliwe jest, że osoba ubiegająca się o zwroty podatku z Francji będzie wezwana do urzędu w celu weryfikacji lub dostarczenia dodatkowych dokumentów. Takie działania wydłużają jednak cały proces o następne 2 miesiące. Zwroty podatku z Francji rozliczane są kwartalnie. Można zatem składać wnioski za cały rok, co pół roku lub kwartalnie. Ważne, aby wszystkie formalności za poprzedni rok kalendarzowy dopełnić do 30 września. Wiedz również, że minimalna kwota do złożenia wniosku wynosi 50 Euro za cały rok, a przy krótszym okresie jest to 400 Euro.
Deklaracja PIT z dochodu uzyskanego we Francji
Szukając w wyszukiwarce hasła „rozliczenie PIT Francja”, przede wszystkim spotkasz się z informacją, która mówi o tym, że Francja zawarła z Polską umowę, która wskazuje na brak możliwości poboru podwójnego podatku dochodowego. Co za tym idzie, rozliczenie PIT również jest tylko jedno. Dokładniej mówiąc, osoba składająca deklarację PIT-36 w Urzędzie Skarbowym w Polsce uwzględnia już uzyskany dochód z Francji, który stanowi załącznik ZG.
Zwrot podatku z Francji – podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się nad zagadnieniem „zwrot podatku Francja”, z pewnością musisz wiedzieć, że będąc Polakiem, pracującym we Francji musisz rozliczać się z francuskim urzędem. Rozliczenie zagranicznego podatku VAT musi obowiązywać na zasadach przepisów kraju, w którym się działa i na terenie, którego zakupiło się dany towar lub usługę.