Oferty pracy przy winobraniu we Francji – kiedy warto szukać ogłoszeń?
Bardzo korzystną okazją do zarobienia pieniędzy, podczas sezonu letniego, może być winobranie. We Francji jest to niezwykle popularna forma dorabiania w trakcie wakacji, zwłaszcza wśród studentów. To rozwiązanie może być opłacalną przygodą, nie tylko ze względu na możliwość zarobku, ale także ze względu na szansę poznania nowych ludzi i zaznajomienia się z francuską kulturą.
Jeżeli jesteś gotowy do pracy fizycznej, warto rozważyć wyjazd do pracy we Francji przy winobraniu. Co musisz wiedzieć o takiej formie zatrudnienia? Gdzie szukać ogłoszeń? Jak wygląda taka praca? Odpowiemy poniżej na wszystkie pytania związane z pracą sezonową przy zbieraniu winogron.
Gdzie znaleźć oferty pracy przy winobraniu we Francji?
Podczas trwania sezonu na winobranie, można w internecie trafić na wiele ofert. Jednak należy mieć na uwadze, że nie każda będzie warta uwagi i wiarygodna. Niektóre mogą być oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy. Bardzo często można się natknąć na propozycje pracy umieszczanie przez nielegalnych pośredników, którzy za pomoc w znalezieniu pracy życzą sobie niewyobrażalne kwoty.
Należy ostrożnie przeszukiwać wszelkie fora i portale internetowe. Najlepiej korzystać z autoryzowanych stron internetowych, które umieszczają wyłącznie oferty od zweryfikowanych pracodawców. Często także na różnych facebookowych grupach osoby doświadczone w winobraniu poszukują ludzi do wspólnego wyjazdu. Mogą to być dla Ciebie świetne okazje, ale pamiętaj by podchodzić do nich ostrożnie.
Znając język francuski można bezpośrednio kontaktować się z lokalnymi rolnikami, którzy umieszczają ogłoszenia w urzędach pracy i na wyspecjalizowanych portalach:
- http://pole-emploi.fr
- http://www.leboncoin.fr
- http://www.vitijob.com/
Polecamy także nasz zaufany portal internetowy z ogłoszeniami o pracę – europa.jobs
Pamiętaj by jadąc na winobranie mieć w zanadrzu kilka alternatyw i być gotowym do zmiany pracodawcy, winobranie w jednej winnicy nie trwa zwykle dłużej niż 2 tygodnie.
Kiedy rozpocząć poszukiwanie pracy przy winobraniu?
Poszukiwani warto zacząć już wiosną. W lecie, praca przy winogronach będzie polegała głownie na pielęgnacji winorośli. Do Twoich zadań będzie wtedy należało regularne przycinanie jej i podwiązywanie. Właściwe winobranie we Francji zaczyna się we wrześniu i trwa mniej więcej do października – na tym etapie pracy potrzebnych jest najwięcej pracowników.
Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na taki sezonowy wyjazd, ponieważ to doskonały sposób na zarobienie całkiem dobrych pieniędzy w krótkim czasie. Również przedstawiciele innych narodowości czy rodowici Francuzi biorą udział w tego typu przedsięwzięciach. Zwłaszcza ludzie młodzi, którzy szukają okazji do zarobienia na wakacyjny wyjazd.
Praca przy winobraniu, a znajomość języka francuskiego
Bez dwóch zdań – znajomość francuskiego będzie dużym atutem. Francuscy rolnicy raczej rzadko posługują się językiem angielskim. Jadąc grupą, warto zabrać ze sobą choć jedną osobę znającą podstawy języka. Dzięki możliwa będzie w miarę płynna komunikacja między pracodawcą, a pracownikami.
Praca przy winobraniu jest stosunkowo prosta, dlatego również bez znajomości języka powinno Ci się udać zdobyć zatrudnienie. Można zawsze próbować porozumieć się z rolnikiem i innymi pracownikami „na migi”. Pamiętaj jednak, by wszystkie dokumenty, które podpisujesz były w języku, który rozumiesz. Nigdy nie podpisuj umowy, której treści nie jesteś pewny!
Winobranie – jak wygląda ta praca?
Winobranie jest ciężką pracą fizyczną i trzeba mieć to na uwadze przed wyjazdem. Nie każdy jest stworzony do wymagającej, monotonnej aktywności: zbierania winogron oraz ładowania i noszenia ciężkich koszy. Musisz pamiętać także o tym, że winogrona zbierane są niezależnie od pogody – nieważne czy świeci słońce, pada deszcz czy… śnieg.
Przy winobraniu, zgodnie z prawem pracy rolniczej, pracuje się 60 godzin tygodniowo. Dokładnie tyle czasu spędzisz w winnicach w sezonie. Wszystkie godziny powyżej 35h są płatne więcej niż te podstawowe, zdecydowanie opłaca się więc pracować w nadgodzinach.
Minimalna godzinowa stawka za pracę we francuskim rolnictwie w 2020 roku wynosi 10,03 euro brutto. Są również miejsca, w których pracuje się na tak zwany akord. Wówczas stawka wynosi około 20 eurocentów za kilogram.
Wyjazd na winobranie to ciężka praca, ale też wspaniała przygoda. Tygodnie wypełnione wspólnymi biesiadami, spanie w polowych warunkach i niezobowiązująca radosna atmosfera. No i oczywiście dobry zarobek! Każdy, kto pojechał mówi, że warto.