Ile przysługuje dni wolnych od pracy we Francji?
Każdemu pracownikowi we Francji przysługuje urlop za każdy przepracowany miesiąc. Ponadto można liczyć również na 11 ustawowo dni wolnych od pracy, gdzie to właśnie w kraju nad Sekwaną przypada więcej dni wolnych niż w Polsce. Warto przed rozpoczęciem zatrudnienia we Francji zapoznać się z podstawowymi urlopami oraz dniami wolnymi, które należą nam się, jeśli podjęliśmy pracę.
Czas pracy we Francji – znacznie krótszy niż w Polsce
We Francji obowiązuję 35-godzinny tydzień pracy, a każda nadprogramowa godzina jest dodatkowa płatna. Maksymalny czas pracy nie może przekroczyć 10 godzin oraz 8 godzin w przypadku nocnej zmiany. Czas ten nie może wynieść więcej niż 48 godzin w tygodniu (40 godzin pracy nocnej). Co więcej, każdemu pracownikowi przysługuje 20-minutowa przerwa po każdych 6 godzinach pracy oraz minimum 11 godzin przerwy między jednym a drugim dniem pracy. Dlatego w tym kraju można liczyć na znacznie krótszy tydzień pracy niż w Polsce.
Płatny urlop wypoczynkowy – co należy wiedzieć?
Urlop płatny wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi, również temu, który pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Ma on takie same prawa jak osoba, pracująca na pełen etat. Aby obliczyć przysługującą liczbę urlopu, należy oprzeć się na tzw. roku urlopowym. Trwa on od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Z kolei dla pracowników objętych układami zbiorowymi oraz branży budowlanej rok urlopowy rozpoczyna się od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.
Pracownikowi we Francji przysługuje 2,5 dnia płatnego urlopu wypoczynkowego za każdy przepracowany miesiąc. Dlatego odpowiednio:
- 12 miesięcy pracy – 30 dni roboczych urlopu (5 tygodni),
- 10 miesięcy – 25 dni roboczych urlopu,
- 5 miesięcy – 13 dni roboczych urlopu.
Urlop podstawowy, czyli 24 dni (4 tygodnie) musi zostać wykorzystany pomiędzy 1 maja a 31 października. Oczywiście jego wykorzystanie może być nieprzerwane – dzielenie urlopu odbywa się za porozumieniem obu stron. Jednak każdy z pracowników ma obowiązek wykorzystać nieprzerwanie przynajmniej 12 dni urlopowych. 5 tydzień urlopu, czyli 6 dni roboczych musi zostać wykorzystany oddzielnie w okresie urlopowym lub poza nim (wykorzystane najpóźniej do 30 kwietnia następnego roku).
Urlop okolicznościowy
Urlop okolicznościowy to zwolnienie pracownika z obowiązku pracy w szczególnych wypadkach związanych z konkretnym wydarzeniem w jego życiu, np. ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb. Jedyne, co należy zrobić, to pracownik musi przedstawić dokument, który potwierdzi to wydarzenie. Oczywiście zachowuje on wówczas także prawo do wynagrodzenia. Pracownikowi przysługuje:
- 3 dni z okazji narodzin dziecka,
- 4 dni z okazji własnego ślubu,
- 1 dzień z okazji ślubu dziecka,
- 2 dni z tytułu pogrzebu małżonka lub dziecka,
- po 1 dniu z tytułu zgonu i pogrzebu matki, ojca, teściowej lub teścia oraz siostry lub brata.
Dni wolne od pracy we Francji
We Francji jest ustawowo 11 dni wolnych od pracy w 2020 roku. Wiele z nich to święta religijne, ale nie brakuje również i tych uroczystości państwowych, które upamiętniają wydarzenia z historii kraju nad Sekwaną. Jakie mamy dni wolne we Francji?
1 stycznia – Nowy Rok (Nouvel An lub Jour de l’an). Francuzi tak samo, jak Polacy świętują rozpoczęcie nowego roku.
12 kwietnia – Wielkanoc (Pâques).
13 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (Lundi de Pâques). Francuzi obchodzą Święta Wielkanoce i z tej okazji mamy wolny dzień od pracy.
1 maja – Święto pracy (Fête du travail). Święto to obchodzone jest w wielu krajach na świecie, także właśnie we Francji.
8 maja – Dzień zwycięstwa (Fête de la victoire 1945). Obchody rocznicy zakończenia II Wojny Światowej na terenie Europy.
21 maja – Dzień Wniebowstąpienia (Ascension). Tradycyjne święto obchodzone w 40 dni po Wielkanocy.
1 czerwca – Zielone Świątki (Lundi de Pentecôte).
14 lipca – Święto Narodowe Francji lub Dzień Bastylii (Fête nationale). Obchody zdobycia przez Paryż Bastylii, która jest symbolem uciemiężenia obywateli. Święto celebruje też Wielką Rewolucję Francuską.
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (L’Assomption).
1 listopada – Wszystkich Świętych (La Toussaint).
11 listopada – Dzień Rozejmu (Armistice). Dzień upamiętniający podpisanie rozejmu pomiędzy krajami alianckimi i centralnymi. Wydarzenie to zakończyło działania na frontach I Wojny Światowej.
25 grudnia – Boże Narodzenie (Noël). Francuzi obchodzą Boże Narodzenie, ale tylko jeden dzień, a nie jak w przypadku Polski – dwa dni.
Przedstawione dni wolne we Francji obowiązują w całym kraju. Jednak nie zostały umieszczone niektóre święta lokalne, które obchodzone są w wybranych regionach kraju. Zalicza się do nich m.in. Wielki Piątek, który jest dniem wolnym od pracy w Alzacji i Mozeli. Te dwa regiony obchodzą również drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia.