Ile może zarobić spawacz za granicą?
Posiadając tak zwany „fach w ręku” mamy ogromne możliwości na znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy za granicą. Zawód spawacza nie stanowi w tej kwestii wyjątku – wciąż można zaobserwować bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu usługi w branży budowlanej, na stoczniach, halach produkcyjnych, przy pracach podziemnych i wszędzie tam, gdzie przydatne okazuje się profesjonalne łączenie elementów stalowych. Jak to jednak wygląda w praktyce? Ile w 2022 może zarobić spawacz za granicą? Sprawdźmy!
Jakie są stawki dla spawaczy w 2022 roku?
Dobry spawacz, zarówno z większym, jak i mniejszym doświadczeniem powinien bez większego problemu znaleźć pracę zarówno w kraju, jak i za granicą. W Polsce będą to stawki od 3 do 6 tysięcy złotych miesięcznie „na rękę”, za granicą natomiast mogą być nawet i kilkukrotnie wyższe. Wiele zależy tutaj jednak od samej metody spawania, umiejętności, kwalifikacji i certyfikatów jakie się posiada oraz stażu pracy w zawodzie. Najczęściej poszukiwani są spawacze standardową metodą MAG 135 oraz MAG 136, TIG, choć również bardziej zaawansowane metody (spawacz podwodny, światłowodów, czy aluminium) mogą na ogół bez trudu znaleźć zatrudnienie i to za jeszcze wyższą stawkę. Sporo zależy tutaj również od konkretnego kraju, ponieważ mogą między nimi występować niewielkie wahania i różnice.
Sprawdź oferty pracy dla spawacza za granicą
Ile może zarobić spawacz w Niemczech?
Wiele zależy tutaj od konkretnej metody spawania, jednak generalnie będą to zarobki rzędu 2,5-3 tysięcy euro netto miesięcznie, zatem kilkukrotnie wyższe niż w naszym kraju. Najczęsciej otrzymuje się konkretną stawkę za godzinę pracy (około 15-20 euro). Bardzo przydatna będzie tutaj przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego oraz czynne prawo jazdy.
Ile może zarobić spawacz w Holandii?
Stawki w Holandii są delikatnie niższe, jednak nie są to diametralne różnice. Dobry spawacz również bez problemu zarobi tam około 2-2,5 tysięca euro netto miesięcznie. Czym bardziej specjalistyczne i mniej popularne metody spawalnicze, tym stawki rosną w górę, mogąc wynosić nawet do 20 euro za godzinę. Szczególnie duże zapotrzebowanie jest tam na spawanie metodą 111 oraz TIG. Tutaj z kwestią dogadania się będzie nieco łatwiej – można bowiem zrobić to w większości firm nie tylko w języku holenderskim, ale również angielskim i niemieckim, zatem mamy szersze pole możliwości.
Ile może zarobić spawacz we Francji?
Ile natomiast zarobi spawacz we Francji w 2022 roku? Około 2,5 tysiąca euro netto. Jak więc widzimy, we wszystkich tych trzech krajach stawki są raczej podobne i nie różnią się od siebie skrajnie. Znajomość języka francuskiego pozwala na otrzymanie lepszej pracy na bardziej satysfakcjonujących warunkach. Warto jednak wiedzieć, że we Francji tygodniowe normy czasowe wynoszą „jedynie” 35 godzin pracujących (a nie 40, jak w Polsce i większości innych europejskich krajów), a co za tym idzie, w ogólnym rozrachunku, w przypadu stawek i płatności godzinowych, zarobki mogą okazać się nieco niższe.
Czy to zawód dla każdego?
Jak można zostać spawaczem? Są dwie drogi na wykwalifikowanie się w tym właśnie zawodzie – albo ukończenie szkoły zawodowej bądź technikum o takim kierunku, albo specjalistycznego kursu. Konieczne jest także posiadanie karty spawacza i zaświadczenia o posiadanych uprawnieniach bądź certyfikatu. Czy to odpowiednia praca dla każdego? Z pewnością wymaga dużej precyzji, skupienia, dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej, cierpliwości. Wiąże się z nią także wzięcie na siebie pewnego ryzyka, ponieważ w tym zawodzie można być narażonym na niebezpieczeństwo i narażenie na uszczerbek swojego zdrowia. To z pewnością trudne, ale satysfakcjonujące zajęcie, które może zapewnić stabilną sytuację finansową na wysokim poziomie, zwłaszcza w przypadku decyzji o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. Dużym plusem może być także fakt, że wielu zagranicznych pracodawców gwarantuje często darmowe zakwaterowanie lub zwrot kosztów dojazdów do pracy.