raport z rynku pracy

Bezrobocie w Polsce – tak dobrego roku nie było od 6 lat!

Październik stał się dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym spadło bezrobocie. Co więcej, miało to miejsce w każdym województwie w Polsce. Jak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w tym miesiącu liczba bezrobotnych spadła o ponad 36 tysięcy osób.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec października wyniosła 11,3 proc. Jest to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza, że w ciągu ostatnich lat bezrobocie w październiku rosło lub nie zmieniało się. Jest to największy październikowy spadek od 7 lat.

Podczas tych 31 dni, liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 475 tys. Tak dobrego roku na rynku pracy nie było od 6 lat – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

To zjawisko najmocniej odnotowano w województwie świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim, gdzie stopa bezrobocia zmniejszyła się po 0,4 pkt. proc. Województwem, w którym jest ona najniższa – 7,7 proc. – jest Wielkopolska.

To nie koniec dobrych wiadomości. Okazuje się, że firmy wciąż chcą zatrudniać nowych pracowników. W październiku, do urzędów zostało zgłoszonych 97 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do sytuacji sprzed roku, jest to o 37 proc. więcej.

Rozpoczęta w maju reforma służb zatrudnienia zaczyna przynosić pierwsze efekty. Urzędy pracy rozliczane są z osiąganych wyników i to procentuje. Z każdym miesiącem pozyskują coraz więcej ofert pracy od pracodawców – podsumowuje minister Kosiniak-Kamysz.