rynek pracy

Praca dla Ukraińców – coraz więcej ofert zatrudnienia dla wschodnich sąsiadów

Najnowsze statystyki wskazują na to, że obywatele Ukrainy to jedna z najliczniejszych grup obcokrajowców szukających zatrudnienia na polskim rynku pracy. Szacuje się, że do końca 2016 roku pracę w Polsce może znaleźć aż milion Ukraińców. Wschodnich sąsiadów kuszą przede wszystkim relatywnie wysokie zarobki i ułatwione procedury legalizacji pracy.

Jeszcze niedawno niektórzy polscy przedsiębiorcy mieli poważny kłopot ze znalezieniem pracowników. Problem ten dotykał przede wszystkim firm z branży przemysłowej, rolniczej, budowlanej i gastronomicznej. Wielu pracodawców nie mogło pozwolić sobie na podwyżki pensji, przez co ich oferty pracy nie były atrakcyjne dla obywateli Polski.
Wybawieniem okazały się zmiany regulacji prawnych dotyczących legalizacji pracy ukraińskich emigrantów. Zarobki, które nie odpowiadały Polakom, dla naszych wschodnich sąsiadów stały się bardzo kuszące. Wynika to w dużej mierze z realiów ukraińskiego rynku pracy. Średnia płaca w tym kraju wynosi w przeliczeniu około 1200 złotych brutto, zaś standardowe uposażenie pracowników gastronomii to zaledwie 800 złotych brutto. Dla porównania w Polsce jest to odpowiednio 4101 złotych i około 2100 złotych.

Praca dla Ukraińców – najpopularniejsze zawody

Większość ofert pracy kierowanych do obywateli Ukrainy dotyczy przede wszystkim zawodów, których wykonywanie nie wymaga wysokich kwalifikacji – monterów, pracowników sezonowych czy robotników budowlanych. Praca dla Ukraińców czeka również w transporcie (kierowcy) i branży gastronomicznej (kucharze, pomocnicy kuchenni, kelnerzy).

Nie oznacza to jednak, że wysoko wykwalifikowani pracownicy nie znajdą interesujących ich ofert. Przedsiębiorstwa informatyczne i przemysłowe – z uwagi na małą ilość specjalistów na polskim rynku – chętnie przyjmują Ukraińców na takie stanowiska jak programista, spawacz czy operator maszyn.

Nawiązanie współpracy pomiędzy polskim przedsiębiorstwem a pracownikiem zza wschodniej granicy będzie jednak wymagało dopełnienia wielu formalności. Nieocenioną pomoc – zarówno dla firm zainteresowanych zatrudnieniem obywateli Ukrainy, jak i samych Ukraińców – stanowią agencje pośrednictwa pracy. Ich wsparcie ułatwia uzyskanie stosownych pozwoleń i skorzystanie z możliwości, jakie daje legalna praca dla Ukraińców w Polsce.