rynek pracy

Dokąd warto jechać w celach zarobkowych?

Jak pokazują badania Głównego Urzędu Statystycznego, szacunkowa liczba Polaków podejmujących czasową pracę za granicą wynosi obecnie prawie 2,5 miliona, przy czym z kraju najczęściej wyjeżdżają osoby młode, w wieku od 25 do 39 lat. Jeżeli chcesz dołączyć do ich grona, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego, które kraje oferują najlepsze warunki zatrudnienia i najbardziej atrakcyjne płace.

Na początku tego roku amerykański portal rekrutacyjny Glassdor opublikował wyniki badań dotyczące atrakcyjności poszczególnych europejskich rynków pracy. Celem raportu było wyłonienie kraju, w którym najłatwiej znaleźć legalne zatrudnienie. Autorzy badania brali pod uwagę takie czynniki jak: wskaźnik bezrobocia (zarówno ogólny, jak i wśród osób młodych), stosunek stałych i czasowych umów, ilość osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin czy zmiany w statystykach zatrudnienia następujące po kryzysie gospodarczym z roku 2008.

Gdzie legalna praca za granicą?

Okazuje się, że krajem, który najlepiej wypadł w badaniach, była… Estonia. Kolejne miejsca w rankingu spośród państw europejskich przypadły odpowiednio Norwegii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii i Niemcom. To właśnie w tych krajach legalna praca za granicą jest najłatwiejsza do podjęcia.

Co ciekawe, raport Glassdor nie brał jednak pod uwagę jednego z ważniejszych czynników warunkujących atrakcyjność danego rynku pracy, czyli wysokości zarobków. Dane statystyczne pokazują z kolei, że pensja minimalna w Estonii wynosi ocenie 390 euro, czyli o 20 euro mniej niż w Polsce. Średnia płaca to z kolei 1005 euro. W przypadku tego państwa bezpieczna praca za granicą nie oznacza więc atrakcyjnego wynagrodzenia.

Najbardziej opłacalne kierunki – Niemcy, Francja, Holandia

Z kolei statystyki dotyczące zarobków w poszczególnych krajach ujawniają, że na najwyższe pensje minimalne mogą liczyć osoby pracujące w Luxemburgu (1561 euro). Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (1441 euro), kolejne pozycje przypadły Belgii (1374 euro), Holandii (1363 euro) i Francji (1337 euro).

Podczas wyboru kierunku wyjazdu zarobkowego, warto brać pod uwagę jeszcze jedną kwestię – wielkość danego rynku pracy. Dane Eurostatu pokazują zaś, że najsilniejsze europejskie gospodarki to obecnie Niemcy, Wielka Brytania i Francja. To one okażą się najatrakcyjniejsze z punktu widzenia osoby rozważającej wyjazd w celach zarobkowych. Właśnie tam bezpieczna praca za granicą będzie nie tylko stosunkowo łatwa do podjęcia, ale również atrakcyjna finansowo.